aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Gdzie jest opłacalność produkcji rolniczej?

28 lutego 2008
Produkujemy żywność, a niedługo zabraknie nam na chleb – mówili producenci trzody chlewnej i drobiu na spotkaniu w dniu 26 lutego 2008 roku w Olsztynie z Arturem Ławniczakiem Podsekretarzem Stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Spotkanie otworzył i prowadził Jan Maścianica Wicewojewoda Warmińsko-Mazurski, a uczestniczyli w nim także Urszula Pasławska Wicemarszałek Województwa Warmińsko-Mazurskiego, Jan Heichel Wiceprezes Warmińsko-Mazurskiej Izby Rolniczej oraz szeroka reprezentacja organizacji rolniczych województwa, zakładów przetwórczych oraz instytucji obsługujących rolnictwo. a
Podstawowym celem spotkania było omówienie trudnej sytuacji w rolnictwie Warmii i Mazur, a szczególnie na rynku trzody chlewnej i drobiu. Wicewojewoda Warmińsko-Mazurski przedstawił wyniki prac Zespołu do spraw oszacowania skutków ekonomicznych spowodowanych wystąpieniem ptasiej grypy na terenie województwa warmińsko-mazurskiego powołanego w dniu 11 stycznia 2008 r. w ramach Komisji Dialogu Społecznego.

     


Następnie Wiceminister Ławniczak przedstawił uczestnikom spotkania założenia rządu w sferze rolnictwa. Podkreślał rolę tworzenia grup producentów rolnych, które w PROW 2007-2013 mają być wyposażone w wiele dodatkowych instrumentów, tj. wsparcie gwarancyjne. Powiedział o projekcie stworzenia funduszu promocji dla mięsa wołowego, drobiu i trzody chlewnej. Namawiał rolników do tworzenia klastrów w ramach swoich branż (klaster - powiązanie podmiotów gospodarczych produkujących i sprzedających z różnymi instytucjami np. uniwersytetem, czy związkami branżowymi), co pozwoliłoby na uruchomienie stałych instrumentów łączących rolników z przetwórcami. Podkreślał także ważną rolę ubezpieczeń rolniczych.
Chętnie się ubezpieczymy, ale żadna firma ubezpieczeniowa nie chce ubezpieczyć drobiu od wystąpienia ptasiej grypy w stadzie – wyjaśniali producenci drobiu - Po tej katastrofalnej dla nas sytuacji część ferm może się już nigdy nie podnieść. Apelujemy o pomoc. Wiceminister zapewnił, że w planach rząd ma uruchomienie środków z rezerwy na dopłaty do kredytów.
Zbigniew Bryś Wiceprezydent Izby Zbożowo-Paszowej zwrócił uwagę, że koszty paszy stanowią o opłacalności produkcji, a w aspekcie wprowadzenia od 12 sierpnia 2008 r. tylko w Polsce zakazu stosowania w paszach genetycznie modyfikowanej soi skończy się to dramatycznie dla polskich producentów rolnych. Pozycja naszego kraju w Europie jest zagrożona. Czy Polska dalej będzie rolniczym krajem w Europie? – głośno dyskutowali zebrani na sali rolnicy. Zwrócili się do przedstawiciela Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi o pomoc w zmianie przepisów w zakresie zniesienia zakazu stosowania GMO.
Wśród wielu tematów poruszanych podczas spotkania dyskutowano o:
  • uproszczeniu procedur wymaganych przez ARiMR podczas składania wniosków
  • problemie rolników z zakupem ziemi użytkowej rolniczo będącej w Zasobie Własności Rolnej Skarbu Państwa
  • konieczności określenia „od zaraz” definicji rolnika, co pozwoliłoby skierować pomoc tylko do rzeczywistych producentów rolnych;
  • działaniach podjętych przez administrację rządową w celu zwalczania choroby Aujeszky u świń
  • ekspansji firm z udziałem zagranicznym na rynku polskim.

POWIĄZANE

Zmiana pozycji rolnictwa strategicznym atutem Europy!   Ponieważ Unia Europejska...

Jak pinformował na Sławomir Homaja z NSZZZ RI Solidarność, do tej pory w dopłaci...

Belgijski organ ds. zdrowia popiera nowe zasady edycji genów, inna jest opinia f...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę