CBOS podał wyniki wrześniowych badań poparcia dla członkostwa Polski w UE: 70 proc. osób, które zapowiadają udział w referendum, głosowałoby we wrześniu za wejściem Polski do UE. To o 3 punkty proc. więcej niż w sierpniu. 19 proc. (o 4 punkty proc. mniej niż poprzednio) głosowałoby przeciwko.
Z sondażu wynika, że 59 proc. ogółu ankietowanych (o 3 punkty więcej niż w sierpniu) – niezależnie od tego czy zamierzają wziąć udział w głosowaniu – opowiada się za wejściem Polski do Unii, a 22 proc. (o 4 punkty mniej niż w ubiegłym miesiącu) jest temu przeciwnych. Oznacza to – jak zauważa CBOS – że w całym społeczeństwie poparcie dla wejścia Polski do UE jest niższe niż wśród najbardziej prawdopodobnych uczestników referendum.
Poparcie dla członkostwa Polski w UE jest tym większe, im badani są lepiej wykształceni. Do zwolenników integracji zalicza się 47 proc. badanych z wykształceniem podstawowym, 51 proc. z zasadniczym zawodowym, (67 proc.) z wykształceniem średnim i 84 proc. z wyższym.
Wejście do Unii popiera 78 proc. badanych najlepiej zarabiających, czyli osiągających miesięczne dochody przekraczające 800 zł na głowę oraz 73 proc. deklarujących zadowolenie z własnej sytuacji materialnej. W grupach społeczno-zawodowych za integracją najczęściej opowiadają się przedstawiciele kadry kierowniczej i inteligencji (80 proc.).
Najbardziej sceptyczni wobec przystąpienia do UE są rolnicy – 50 proc. rolników jest przeciwnych wejściu do Unii, a 27 proc.– przychylnych. Wśród ogółu mieszkańców wsi poparcie dla integracji wynosi 47 proc., a sprzeciw – 28 proc.
Do zwolenników wejścia do Unii zalicza się 71 proc. ludzi młodych – do 24 roku życia – oraz 77 proc. uczniów i studentów. Integracja cieszy się relatywnie najmniejszym poparciem wśród osób starszych w wieku 65 i więcej lat – opowiada się za nią 47 proc. spośród nich.
Za przystąpieniem do Unii jest 73 proc. badanych o orientacji lewicowej, 61 proc. o poglądach centrowych oraz 60 proc. o sympatiach prawicowych.
We wrześniu udział w referendum dotyczącym wejścia Polski do UE zapowiadało 72 proc. badanych.
Badanie przeprowadzono w dniach 6-9 września na 1235-osobowej reprezentatywnej, losowo-adresowej próbie dorosłych mieszkańców Polski.