Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Gala Kryształowej Koniczyny

24 października 2006

W siedzibie Naczelnej Organizacji Technicznej w Warszawie dziś tj, 24.października o godzinie 15.00 odbędzie się uroczysta gala finału VI Konkursu Kryształowej Koniczyny im. Edwarda Piszka, Szczepana Pieniążka i Donalda Evans’a. Jak nas poinformowała Katarzyna Boczek, szefowa Fundacji 4H w Polsce w programie uroczystości przewidziane kjest ogłoszenie wyników konkursu, występ Ludowego Zespołu Pieśni i Tańca ,,Mrożanie’’ z Nagawek , licytacja obrazu Romana Fleszara oraz recital Jerzego Mamcarza – poety, kompozytora i pieśniarza.

Celem konkursu jest przede wszystkim wyróżnienie ludzi działających na rzecz rozwoju edukacji na terenach wiejskich oraz uhonorowanie pracy wolontariuszy. Ponadto zwrócenie uwagi Polaków na znaczenie działań edukacyjnych w środowisku wiejskim dla jego integracji, aktywizacji i rozwoju oraz tworzenie lobby wspierające oświatę na wsi.

Nominowani do nagród w 2006 roku:
Maria Burzyńska - Reprezentuje województwo Dolnośląskie. Ukończyła Akademie Ekonomiczną we Wrocławiu.Pracuje na stanowisku wychowawcy w Domu Dziecka w Obornikach Śl.. Dla pani Marii najważniejsza jest pomoc dzieciom przebywającym w Domu Dziecka. Dla nich założyła klub 4 H, który daje wiele okazji do nauki poprzez wspólną zabawę i realizację ciekawych projektów. Stworzyła również gazetkę „Nowinki”, którą redaguje wspólnie z dziećmi, dając im możliwość do realizacji zainteresowań i talentów dziennikarskich.
Zaawansowane technologie, jakimi posługuje się współczesna młodzież z większych miast, stwarzają dystans pomiędzy ich rówieśnikami ze wsi. Pani Maria, aby wyrównać te szanse prowadzi edukacją komputerową. Wiele czasu w swojej pracy z młodzieżą poświęca również propagowaniu zachowań ekologicznych.

Witold Bobrowski - Reprezentuje województwo Pomorskie. Ukończył Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych w Nowym Wiśniczu.Przez rok kształcił się na Uniwersytecie Ludowym w Wierzchosławicach. Pracuje jako dyrektor Szkoły Podstawowej na Głodnicy.
Pan Witold Bobrowski przede wszystkim pragnie propagować i rozwijać kulturę kaszubską. Dążąc do tego celu stworzył szkołę kaszubską, w której dzieci i młodzież korzystają z elementarza kaszubskiego oraz słownika kaszubsko-polskiego, których jest autorem. Pan Witold propaguje również kaszubską edukację regionalną. W swojej pracy z młodzieżą kładzie szczególny nacisk na jej wychowanie ucząc szacunku do rodzinnej ziemi i do kultury jej przodków. Pan Witold pamięta o młodzieży również w czasie ferii, organizując dla niej zimowiska. Możliwość poznania kultury i języka kaszubskiego to główny cel działalności Pana Witolda. Dla jego realizacji reaktywował tradycyjne tkactwo kaszubskie, którego nauka jest również metodą terapii młodzieży z rodzin patologicznych. Program takiej terapii Pan Witold realizował goszcząc u siebie przez wiele miesięcy młodego Stefana z Niemiec. Stosowane przez niego metody terapeutyczne wzbudzają duże zainteresowanie. Stąd szeroka współpraca ze studentami polskich uczelni pedagogicznych. W ramach swojej działalności Pan Witold organizuje ponadto warsztaty regionalne: tkactwa, garncarstwa i rzeźby. Pragnie, aby dzieci, młodzież i dorośli mieli sprzyjające warunki do nauki i uprawiania rzemiosła swoich dziadów i pradziadów, tak aby kultura kaszubska nigdy nie zanikła. To również dzięki niemu powrócił obyczaj strojenia palm wielkanocnych.
W swojej pracy społecznej znajduje również czas na organizowanie szkoleń dla nauczycieli i osób bezrobotnych. Dla lepszej integracji środowiska lokalnego pracuje przy wydawaniu gazetki parafialnej.

Krystyna Tymecka - Reprezentuje województwo Wielkopolskie. Ukończyła Technikum Rolnicze w Marszewie. Pani Krystyna Tymecka jest opiekunem klubu 4 H, w ramach, którego pracuje z dziećmi i młodzieżą wiejską, realizując projekty Fundacji 4 H.Przez szereg lat organizowała dziecińce wiejskie, zapewniając fachową opiekę i ciekawe zajęcia.
Jest osobą, której szczególnie zależy na rozwoju kultury i nauki. Swój czas i dom poświęciła rozwojowi życia kulturalnego na wsi. To u niej organizowane były różnorodne spotkania mieszkańców gminy, aż do momentu wybudowania domu kultury. Pani Krystyna postanowiła urozmaicić i wzbogacić codzienne życie kobiet wiejskich. W tym celu organizowała kursy kulinarne, robótek ręcznych, racjonalnego żywienia, uprawy boczniaka czy też pogadanki z lekarzami, które przez wiele lat odbywały się w jej domu. Udział w tego typu zajęciach jest nie tylko okazją do zdobywania wiedzy, rozwijania zainteresowań, ale daje również możliwość oderwania się od codziennych prac domowych.
Pani Krystyna za niezwykle ważne uważa też czytanie książek, dlatego, aby zapewnić mieszkańcom wsi takie same możliwości rozwoju, jakie mają mieszkańcy miast, założyła Punkt Biblioteczny, który prowadzi w swoim domu, propagując w ten sposób czytanie książek.
Pani Krystyna jest również pomysłodawcą i organizatorką licznych konkursów dotyczących: estetyki zagród, bhp na wsi, ekologii, tradycji regionalnych. Dbając o stworzenie ciekawej oferty spędzania przez mieszkańców wsi czasu wolego organizuje dla członków klubu 4 H, Koła Gospodyń Wiejskich, mieszkańców swojej gminy liczne wycieczki i wyjazdy. Są one również okazją do przekazywania sobie nawzajem różnych ciekawostek dotyczących kultury i tradycji regionu. Pracuje na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, biorąc aktywny udział w zbiórce pieniędzy.


POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę