20 lipca weszła w życie nowelizacja ustawy Prawo bankowe oraz ustawy o funduszach inwestycyjnych.
Nowelizacja ta dostosowuje przepisy do wyroków Trybunału Konstytucyjnego z 2011 r., które pozbawiły dokumenty bankowe statusu dokumentów urzędowych w postępowaniu cywilnym prowadzonym wobec konsumenta. Dotyczyło to też dokumentów funduszy sekurytyzacyjnych.
TK uznał bowiem za niekonstytucyjne uprzywilejowanie banku w sprawie cywilnej przeciw konsumentowi. Chodzi o to, że przed nowelizacją dokumenty sporządzone przez bank traktowane były w sporze sądowym jak dokumenty urzędowe i to klient banku (pozwany) musiał udowodnić, że powództwo było nieuzasadnione. TK krytycznie ocenił tę nierówność stron w sporze i przywilej przysługujący profesjonalnemu podmiotowi (bankowi) w stosunku do nieprofesjonalnego podmiotu, jakim jest klient.
Nowe przepisy zmniejszają uprzywilejowanie banków i funduszy sekurytyzacyjnych wobec konsumentów. Dokumenty sporządzane przez te instytucje finansowe tracą moc prawną dokumentów urzędowych w sprawach cywilnych. Dokumenty wydawane do innych celów (np. postępowania administracyjnego, podatkowego) zachowują status dokumentów urzędowych. Ma to zapewnić ochronę interesów klientów - nie muszą oni poświadczać tych dokumentów notarialnie.