Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Francuzi w Izbie

5 stycznia 2016
Kolejny raz gościliśmy przedstawicieli Regionalnej Izby Rolniczej z Rhône-Alpes. Celem tej wizyty było określenie propozycji tematycznych współpracy na rok 2014 z perspektywą do 2016 r.
Współpraca ta trwa już od 1997 r., kiedy to KRIR we Francji „przydzieliła” każdej wojewódzkiej izbie rolniczej w Polsce partnera francuskiego. I tak partnerem Nowosądeckiej Izby Rolniczej została Izba Rolnicza w Sabaudii; Tarnowskiej Izby Rolniczej – Izba Rolnicza w Besançon; Krakowskiej Izby Rolniczej – Izba Rolnicza – Mayenne. Próbę czasu przetrwała współpraca z regionem Rhône-Alpes oraz regionem Doubs (Besançon). Z regionem Rhône-Alpes współpraca ta ma wymiar regionalny, natomiast z Besançon współpraca pozostała na szczeblu powiatu.
Współpraca pomiędzy izbami ewoluowała tak jak ewoluowała działalność izb i samo rolnictwo. W pierwszym okresie, kiedy nie bardzo wiedzieliśmy jak izby rolnicze mają funkcjonować korzystaliśmy z doświadczeń izbowych we Francji, przede wszystkim w zakresie filozofii funkcjonowania organizacji rolniczych oraz współpracy z administracją państwową. W późniejszym okresie przyszedł czas na bardziej konkretne problemy, w których rozwiązaniu pomagali nam Francuzi. Należały do nich: modernizacja gospodarstw mlecznych, waloryzacja produkcji rolniczej, agroturystyka, w tym gospodarstwa edukacyjne i budowa sieci informacyjnej. W okresie 15 lat tej współpracy zorganizowaliśmy liczne wyjazdy studyjne dla rolników i młodzieży szkół rolniczych. Gościliśmy oczywiście również rolników z Francji.
Nabyte doświadczenia w kontaktach z francuskimi rolnikami, szczególnie po okresie funkcjonowania żelaznej kurtyny, były bardzo cenne. Przede wszystkim stwierdziliśmy, że nasze gospodarstwa nie są gorsze, że posiadamy wiedzę nie mniejszą niż nasi partnerzy, że radziliśmy sobie przez wiele lat - w warunkach totalnej planowanej gospodarki - bardzo dobrze. Mankamentem tej współpracy jest to, że dotyczyła ona generalnie tzw. miękkich projektów. Nie udało nam się przełożyć tej współpracy na poziom wymiany gospodarczej, może poza jednym wyjątkiem - przejęcia do hodowli krów rasy montbeliarde. Znajduje ona liczne grono zwolenników i Francuzi mogą powiedzieć, że w tym zakresie odnieśli sukces.



W planie na 2014 do 2016 r. nasza współpraca będzie się koncentrowała na sprzedaży bezpośredniej i krótkich łańcuchach sprzedaży, przystosowaniu rynków produkcji mleka do nowej sytuacji po zniesieniu kwot mlecznych, zagospodarowaniu biomasy, bioróżnorodności oraz roli kobiet w środowisku wiejskim.
W czasie ostatniej wizyty delegacja francuska w składzie: Valerie Morier-Genoud i Nicolas Weirich odwiedziła dwa małopolskie gospodarstwa: Janusza Jagły i Jan Jaronia, spotkała się z Wicestarostą powiatu nowosądeckiego Mieczysławem Kiełbasą oraz z przewodniczącym RP MIR w Nowym Sączu Stanisławem Śmierciakiem. Podsumowaniem i omówieniem efektów współpracy była wizyta u Jana Grabskiego, Dyrektora Departamentu Rolnictwa i Geodezji UM WM.
Henryk Dankowiakowski, MIR


POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę