Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Francuskie poparcie

9 czerwca 2010
Tej deklaracji chyba się nikt nie spodziewał. Francuski minister rolnictwa Bruno Le Mair podczas wizyty w Warszawie poparł nasze żądania wyrównania dopłat bezpośrednich.
Zyskaliśmy silnego sojusznika w sprawie reformy Wspólnej Polityki Rolnej po 2013 roku. Warszawa i Paryż chcą jej utrzymania oraz odpowiednio wysokiego finansowania. Rynki rolne muszą być regulowane, a rządy muszą dysponować odpowiednimi mechanizmami reagowania na kryzysy. Ale najważniejsza deklaracja dotyczy zasad wypłacania dopłat bezpośrednich w latach 2014-2020.

Bruno Le Maire – minister rolnictwa Francji „Francja jest świadoma faktu, że potrzeba jest nam bardziej sprawiedliwej polityki rolnej. Dlatego uznajemy, że powinniśmy dokonać rewizji historycznych tytułów do płatności.”

Poziom dopłaty w państwach starej Unii Europejskiej jest powiązany z osiąganymi w przeszłości plonami zbóż, tzw. plonami referencyjnymi lub wielkością stad zwierząt. W efekcie różnice w dopłatach bezpośrednich są ogromne. Polska żąda, aby po 2013 roku te różnice znikły.

Marek Sawicki – minister rolnictwa "Ta dzisiejsza deklaracja co do rewizji systemu płatności powoli faktycznie może zacierać różnice i podział Europy na stare i nowe państwa."

Polska i Francja mają ostatnio jeszcze jeden wspólny front działania. Razem z innymi trzynastoma państwami zablokowaliśmy rozmowy o liberalizacji handlu rolnego między Wspólnotą, a państwami Ameryki Łacińskiej. Naszym zdaniem Bruksela chciała pójść na zbyt daleko idące ustępstwa.

POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę