Francuscy i niemieccy rolnicy za utrzymaniem obecnych dopłat
5 stycznia 2016
Rolnicy z Francji i Niemiec domagają się utrzymania dopłat bezpośrednich na aktualnym poziomie - podała FAMMU/FAPA. W poprzedni poniedziałek niemieccy i francuscy rolnicy reprezentowani przez stowarzyszenia DBV i FNSEA aktywnie włączyły się w spór o utrzymanie unijnego budżetu rolnego na obecnym, wysokim poziomie.
Rolnicy obu krajów domagają się również utrzymania wysokich dopłat bezpośrednich.
Francja i Niemcy należą do krajów w największym stopniu korzystających w unijnych subsydiów. Rolnicy obstają za utrzymaniem obecnego wysokiego poziomu wsparcia, ale nie dla wszystkich w takiej samej wysokości.
Związkowcy twierdzą, że ujednolicony poziom płatności bezpośrednich będzie możliwy tylko w sytuacji, kiedy producenci we wszystkich krajach członkowskich będą mieli takie same koszty produkcji i taką samą siłę nabywczą.
Jest to ważny głos w rozpoczynających się dyskusjach nad strategicznymi kierunkami dla unijnego budżetu.
Komisja Europejska do końca czerwca tego roku ma przedstawić propozycje następnej perspektywy budżetowej, na okres kolejnych 7 lat, od 2014 do 2020 roku, w tym unijnych wydatków na Wspólną Politykę Rolną. W październiku planowane jest przyjęcie szczegółowych propozycji prawnych reformy WPR.