Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Francja zniosła zakaz uprawy kukurydzy transgenicznej

10 sierpnia 2013
Najwyższy organ jurysdykcji administracyjnej we Francji - Rada Stanu - zniósł w czwartek zakaz uprawy genetycznie modyfikowanej kukurydzy MON810 amerykańskiej firmy Monsanto. Rząd zapowiedział, że decyzję w sprawie tej kukurydzy podejmie przed porą zasiewu.

Rządowy zakaz uprawy MON810 we Francji został zawieszony już w 2011 roku z uwagi na brak podstawy prawnej, ale w marcu 2012 roku wprowadzono moratorium na uprawę tej odmiany GMO.
Do zawieszenia przez francuską Radę Stanu zakazu upraw GMO doszło w rezultacie decyzji Trybunału Sprawiedliwości UE.
"Stosując się do prawa Unii Europejskiej, zgodnie z wykładnią Trybunału Sprawiedliwości UE, Rada Stanu stwierdziła nieważność rozporządzenia Ministra Rolnictwa z dnia 16 marca 2012 r." - głosi oświadczenie Rady Państwa.
"Jak wynika z orzecznictwa Trybunału Sprawiedliwości UE, takie działania mogą być podjęte przez państwa członkowskie w sytuacjach awaryjnych oraz w sytuacji, która może stwarzać znaczne zagrożenie dla zdrowia ludzkiego, zdrowia zwierząt lub środowiska" - napisano.
Pytany w czwartek w radiu Europe 1 socjalistyczny minister rolnictwa Stephane Le Foll podkreślił, że "Rada państwa nie jest w tym zakresie decydentem, to nie ona decyduje, czy GMO można zakazać czy nie, sprawdza ona jedynie prawną podstawę takiej decyzji, czy jest ona ważna, czy nie". Zasugerował też, że w razie anulowania zakazu rząd przedstawi nową ustawę zabraniającą uprawy kukurydzy modyfikowanej genetycznie.
"Niezależnie od decyzji stanowisko rządu będzie takie samo: nie opowiadamy się za GMO, a zwłaszcza za MON810, które jest kukurydzą oporną na środki chwastobójcze" - oświadczył francuski minister rolnictwa.
Kukurydza MON810 firmy Monsanto jest według AFP jedynym organizmem modyfikowanym genetycznie uprawianym w Europie, odkąd niemiecki gigant chemiczny BASF zrezygnował z produkcji w Europie ziemniaka Amflora.
Francja, podobnie jak inne kraje europejskie (Austria, Węgry, Grecja, Rumunia, Bułgaria, Luksemburg) od 2008 roku zakazała uprawy MON810 na swoim terytorium. Importuje ona jednak produkty z organizmów modyfikowanych genetycznie na pasze i dla przemysłu spożywczego.
Krajem o największej powierzchni upraw GMO są USA (69 mln hektarów), podczas gdy w Europie ich wielkość szacuje się na 110 tys. hektarów. Największym producentem GMO w Europie jest Hiszpania.

POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę