Firmy z sektora przetwórstwa przemysłowego, budowlanego, handlu hurtowego i detalicznego gorzej niż w listopadzie oceniają koniunkturę w grudniu br. - wynika z piątkowego komunikatu GUS. Najkorzystniej o koniunkturze mówią firmy finansowe i ubezpieczeniowe.
Główny Urząd Statystyczny poinformował w komunikacie, że ogólny klimat koniunktury w przetwórstwie przemysłowym w grudniu oceniany jest nieznacznie negatywnie, gorzej niż w listopadzie, ale lepiej niż w analogicznym miesiącu ostatnich trzech lat. Poprawę koniunktury zasygnalizowało 12 proc. badanych przedsiębiorstw, a jej pogorszenie 15 proc. (przed miesiącem odpowiednio 15 proc. i 13 proc.). Pozostałe przedsiębiorstwa uważają, że ich sytuacja nie ulega zmianie.
"Oceny bieżącego portfela zamówień, produkcji i sytuacji finansowej są niekorzystne, wobec pozytywnych opinii sprzed miesiąca. Odpowiednie przewidywania są bardziej negatywne od prognoz formułowanych w listopadzie. Ceny wyrobów przemysłowych mogą nadal spadać" - napisano w komunikacie GUS.
Ogólny klimat koniunktury w budownictwie oceniany jest w grudniu bardziej negatywnie niż w listopadzie, ale mniej pesymistycznie niż w analogicznym miesiącu ostatnich czterech lat. "Poprawę koniunktury sygnalizuje 9 proc. przedsiębiorstw, a jej pogorszenie 28 proc. (przed miesiącem odpowiednio 10 proc. i 24 proc.). Pozostałe przedsiębiorstwa uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie.
"Oceny bieżące i prognozy portfela zamówień, produkcji budowlano-montażowej oraz sytuacji finansowej są bardziej niekorzystne od formułowanych przed miesiącem. Przedsiębiorcy spodziewają się nieco większego od zapowiadanego w listopadzie spadku cen robót budowlano-montażowych" - napisano.
Według GUS ogólny klimat koniunktury w handlu hurtowym oceniany jest nieco mniej optymistycznie niż w listopadzie, ale lepiej niż w analogicznym miesiącu poprzednich trzech lat. Poprawę koniunktury sygnalizuje 16 proc. badanych przedsiębiorstw, pogorszenie 14 proc. (przed miesiącem odpowiednio 18 proc. i 13 proc.). Pozostałe podmioty uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie.
"Bieżąca sprzedaż rośnie, choć wolniej niż przed miesiącem. Odpowiednie przewidywania oraz diagnozy i prognozy sytuacji finansowej są niekorzystne, gorsze od zgłaszanych w listopadzie. Przedsiębiorcy przewidują, iż dynamika cen będzie zbliżona do zapowiadanej miesiąc wcześniej" - ocenił GUS.
Według urzędu statystycznego ogólny klimat koniunktury w handlu detalicznym oceniany jest nieznacznie pesymistycznie, gorzej niż w listopadzie, ale lepiej niż w analogicznym miesiącu poprzednich sześciu lat. Poprawę koniunktury sygnalizuje 16 proc. badanych przedsiębiorstw, pogorszenie 17 proc. (przed miesiącem odpowiednio 18 proc. i 15 proc.). Pozostałe przedsiębiorstwa uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie.
"Diagnozy i prognozy sprzedaży oraz sytuacji finansowej są niekorzystne, gorsze od zgłaszanych przed miesiącem. Dyrektorzy przedsiębiorstw oczekują, iż w najbliższych trzech miesiącach ceny mogą spadać" - wskazał GUS.
W komunikacie podano, że w grudniu najbardziej korzystnie, podobnie jak przed miesiącem, choć gorzej niż przed rokiem, oceniają koniunkturę podmioty z sekcji działalność finansowa i ubezpieczeniowa. Poprawę koniunktury w obu miesiącach odnotowuje 25 proc. badanych firm, a jej pogorszenie - 8 proc. Pozostałe jednostki uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie.
Najbardziej pesymistyczne oceny koniunktury formułują kierujący jednostkami z sekcji edukacja - są one zbliżone do zgłaszanych w listopadzie, ale gorsze od opinii sygnalizowanych w grudniu ubiegłego roku.
Jednocześnie GUS podał, że wskaźnik syntetyczny koniunktury gospodarczej (SI) kształtuje się w grudniu na poziomie zbliżonym do odnotowanego przed miesiącem i wyższym niż przed rokiem.
W grudniu, w porównaniu z poprzednim miesiącem, w niewielkim stopniu maleją wartości składowych wskaźnika syntetycznego w przemyśle i handlu, natomiast utrzymują się - w budownictwie i usługach. "W skali roku wzrastają wszystkie składowe wskaźnika, w największym stopniu w budownictwie i handlu" - dodano.
7512894
1