Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Firmy narzekają, ministrowie obiecują

3 grudnia 2015
Mikro, małe i średnie firmy narzekają m.in. na regulacje - wynika z badań Konfederacji Lewiatan. Minister finansów obiecuje zmiany na korzyść uczciwych firm, a szef resortu pracy m.in. pomoc dla poszkodowanych przez rosyjskie embargo.

Główna ekonomistka Konfederacji Lewiatan Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek przedstawiła we wtorek w Sejmie raport "Konkurencyjność MMŚP 2014". Poświęcony jest on wynikom badań konkurencyjności mikro, małych i średnich przedsiębiorstw oraz uwarunkowaniom regulacyjnym i finansowym, w których one konkurują.

Z analizy wynika, że prawie 55 proc. firm myśli o utrzymaniu się na rynku i zapewnieniu pracy i dochodu właścicielowi i jego rodzinie, mimo że większość z nich działa na rosnącym lub ustabilizowanym rynku.

42 proc. firm uważa, że Sejm i Senat utrudniają im działalność, a 42,3 proc., że działalność utrudnia rząd. Przedsiębiorcy narzekają na biurokrację. Prace urzędów pracy źle oceniło 8,7 proc. badanych, urzędów skarbowych - 7,9 proc., a ZUS-u 13,7 proc. Dużo większy odsetek ocenia jednak, że instytucje te działają dobrze.

Z raportu wnika, że firmy patrzą na rząd i parlament przez pryzmat regulacji podatkowych, które ich zdaniem są niejasne, nieprzejrzyste i generują ryzyka dla przedsiębiorstw.

81 proc. ocenia, że czynnikiem ograniczającym możliwości rozwoju firmy są pozapłacowe koszty pracy. 72 proc. pytanych wskazywało, że ograniczeniem są nieprzejrzyste i niejednoznaczne przepisy związane z VAT, a 66,8 proc. oceniło, że takie same bolączki dotyczą regulacji o CIT i PIT.

Według firm utrudnieniem w działalności byłby wzrost minimalnego wynagrodzenia do 50 proc. przeciętnej płacy - uważa tak 77,3 proc. pytanych. Wskazywano, że regulacje dotyczące pracy są barierą w zatrudnianiu. Ponad połowa (50,9 proc.) narzekała, że działalność utrudniają ograniczenia związane z możliwością zwolnienia pracownika.

Około 50 proc. badanych twierdziło natomiast, że nie zwiększa zatrudnienia, bowiem nie radzi sobie z obowiązkami i ryzykami wynikającymi z prawa pracy.

Jednocześnie 66,7 proc. badanych uznało, że działalność utrudnia konkurencja ze strony szarej strefy. Jednocześnie firmy uważają, że 32,5 proc. przedsiębiorstw zatrudnia na czarno, a 29,9 proc. ukrywa obroty.

Obecny na konferencji minister finansów Mateusz Szczurek omówił planowane przez rząd zmiany, które pomogą przedsiębiorcom w prowadzeniu działalności. Wskazał m.in. na oczekiwaną nową Ordynację podatkową oraz opracowywaną nowelizację obecnej ustawy, która - jego zdaniem - zawiera szereg korzystnych dla firm przepisów.

Według ministra przyszłe przepisy powinny także poprawić ściągalność podatków. "Jedną z bolączek (...) jest problem szarej strefy. Prawo podatkowe powinno być tak skonstruowane, żeby szara strefa się nie opłacała. W przeciwnym wypadku, w konkurencji nieuczciwego z uczciwym, ten uczciwy zawsze przegra" - mówił Szczurek.

Dodał, że planowane są zmiany, które poprawią relacje między podatnikami a fiskusem. Zapowiedział wprowadzenie tzw. asystenta podatnika i bazy wiedzy podatkowej. Zmodernizowana ma być też Krajowa Informacja Podatkowa.

Zaznaczył, że z niektórych zmian będzie można skorzystać już niedługo, np. sprawozdania za 2014 r. mikrofirmy będą mogły składać w formie uproszczonej. Szef MF obiecał, że urzędnicy skarbowi będą pomagać, a nie przeszkadzać podatnikom.

"Mogę obiecać, że ze strony urzędnika skarbowego będziecie mieć sojusznika, a nie kogoś, kto rzuca kłody pod nogi, aby obowiązek płacenia podatków był z jednej strony uczciwie ponoszony przez wszystkich, a z drugiej strony był mało uciążliwy" - podkreślił.

Szef resortu pracy Władysław Kosiniak-Kamysz przedstawił narzędzia wspierające zatrudnienie, z których już można korzystać oraz planowane rozwiązania. Minister poinformował, że w przyszłorocznym budżecie Funduszu Pracy zaplanowano 5,5 mld zł na aktywne formy walki z bezrobociem. Te pieniądze będą dostępne w powiatowych urzędach pracy od 1 stycznia 2015 r.

Poinformował o możliwości preferencyjnych kredytów dla osób zakładających przedsiębiorstwa oraz przedstawił plany pomocy firmom, które poniosły straty w wyniku embarga rosyjskiego. Wskazał, że resort pracuje nad ustawą dotyczącą pomocy firmom zarówno handlowym, przetwórczym i transportowym.

"Będzie można skorzystać z dofinansowania na utrzymanie zatrudnienie" - powiedział. Dodał, że firma, której obroty po sierpniu spadły o 15 proc. będzie mogła uzyskać dofinansowanie na odprowadzanie składek, wynagrodzenia i przeszkolenie pracowników. "To szczególnie oferta do średnich firm" - zaznaczył minister.

Badanie wśród firm "Monitoring kondycji sektora MMŚP W 2014 r." zrealizował CBOS w okresie od 6 maja do 18 lipca br. na losowej próbie 1111 mikro, małych i średnich firm zatrudniających od 2 do 249 pracowników.


POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę