Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Fatalny sezon

14 czerwca 2010
Bez dopłat bezpośrednich nie utrzymamy gospodarstw- mówią irlandzcy farmerzy. Zeszły sezon był dla nich fatalny. Dochody spadły przeciętnie o 30 procent, a w niektórych branżach nawet i ponad 40. To utwierdziło rolników w przekonaniu, że bez wsparcia z unijnego budżetu, nie mają szans w starciu ze światową konkurencją.

Średni dochód rodzinnego gospodarstwa w Irlandii wyniósł 2009 roku niecałe 12 tysięcy euro. To o 1/3 mniej niż rok wcześniej kiedy także zanotowano prawie 14-sto procentowy spadek. Widać więc, że ostatnie dwa lata były dla farmerów bardzo ciężkie.

Co gorsza, brak jest perspektyw na szybką poprawę. Mimo, że producenci ograniczyli koszty- średnio o 7 procent- to niskie ceny skupu surowców, w ogólnym bilansie, przeważyły na niekorzyść rolników.

W fatalnej sytuacji są gospodarstwa nastawione wyłącznie na produkcję mleka. Ich dochody skurczyły się prawie o połowę.

    
    ------------------------
    

Jak ciężko jest prowadzić gospodarstwo wie także sam król.

Koronowana głowa Szwecji Karol XVI Gustaw jest właścicielem farmy, zajmującej się gównie hodowlą zwierząt i przetwórstwem mięsa. Warunki do prowadzenia działalności król ma wręcz cieplarniane- państwo dzierżawi mu za przysłowiową koronę wielkie gospodarstwo rolne, zwolniony jest także z podatków.

Mimo to, biznes nie idzie zbyt dobrze. Właściwe utrzymuje się dzięki dotacjom z unijnej kasy. Od kiedy Szwecja wstąpiła do Unii Europejskiej, firma Karola Gustawa otrzymała prawie 1,5 miliona euro dopłat. Tylko przez ostatnie cztery lata było to ponad pół miliona.

    
    -------------------------
    

Chorobę BSE można wyczytać z oczu. Do takiego wniosku doszli amerykańscy naukowcy, którzy badali zmiany zachodzące w siatkówce chorych zwierząt.

Jacob Petrich i jego koledzy z Uniwersytetu Iwowa dowiedli, że owce zakażone tak zwaną trzęsawką- schorzeniem podobnym do gąbczastego zwyrodnieniem mózgu u bydła, wywoływanym również przez priony, mają charakterystyczne zmiany w siatkówkach, łatwo wykrywalne dzięki wiązce światła emitowanej ze specjalnego urządzenia.

Jeśli to odkrycie się potwierdzi, otwiera to drogę do łatwego, taniego i szybkiego badania bydła na obecność BSE przed ubojem.


POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę