8 listopada 2006 roku Małopolska Izba Rolnicza zarejestrowała fasolę z doliny Dunajca jako produkt tradycyjny-regionalny. Jest to początek drogi do uzyskania przez ten produkt jednego z oznaczeń Unii Europejskiej chroniących prawnie wyjątkowe produkty rolne. Dzięki Małopolskiej Izbie Rolniczej 8 listopada 2006 roku został zarejestrowany także drugi produkt suska sechlońska
- Małopolska jest szczególnie bogata w przykłady różnorodności kulinarnej będącej efektem pogranicza różnych kultur i tradycji.0d 1997 roku Izba dostrzegła ważność popularyzacji produktów tradycyjnych i regionalnych w procesie dywersyfikacji dochodów rolniczych. Produkt regionalny w postaci oryginalnej potrawy lub produktu spożywczego jest elementem podkreślającym atrakcyjność danej gminy, powiatu, regionu. To u nas w Małopolsce powstała idea rejestracji oscypka i bundzu jako produktu chronionego i oznaczonego chronioną nazwą pochodzenia na szczeblu europejskim.
W 1997 roku grupa rolników z gminy Zakliczyn zaproponowała ówczesnej Tarnowskiej Izbie Rolniczej promocję regionu poprzez upowszechnienie tradycji uprawy fasoli Piękny Jaś w gminach Doliny Dunajca. Wyjątkowość tego produktu wynika z miejsca produkcji: szczególny mikroklimat doliny Dunajca, mady naddunajskie, ponad 100 letnia tradycja uprawy potwierdzona zapisami w księgach parafialnych spowodowały, że Izba organizuje od 10 lat święto fasoli wraz z konkursami potraw wykonywanych z fasoli przez miejscowych restauratorów i Koła Gospodyń Wiejskich. Odnieśliśmy w tym zakresie pierwsze sukcesy. Nie tylko integrujemy środowisko w ramach tego święta i promujemy region Dunajca, ale na terenie Zakliczyna i sąsiadującej gminy Wojnicz powstały dwa podmioty, które skupują fasolę i ją konfekcjonują. Zaś okoliczni restauratorzy w swoich jadłospisach umieszczają oryginalne potrawy z udziałem fasoli. – mówi Henryk Dankowiakowski, dyrektor Małopolskiej Izby Rolniczej.