Od dłuższego już czasu policjanci odnajdują w magazynach i hurtowniach a także na bazarach sfałszowane środki ochrony roślin.Ostatnio były to znaleziska o wartości miliona złotych. Chemia rolna to drogie produkty, więc na tych podrabianych zarabiają fałszerze. Tracą ci, którzy produkują je legalnie i tracą rolnicy, którzy wydają pieniądze.
Stosując w polu pestycydy mają nadzieję, że ich działanie będzie skuteczne. A niestety często tak nie jest. Wiosna to pora, kiedy trzeba zabezpieczyć rośliny przed szkodnikami i różnymi chorobami. I właśnie teraz rolnicy kupują najwięcej chemii.
Często robią to u przygodnych sprzedawców na targowiskach, bo tam taniej. Ale też tam najłatwiej o podróbki. Proceder związany z produkcją i sprzedażą fałszowanych preparatów chemicznych rozwinął się na tyle, że w Komendzie Głównej Policji utworzono nawet specjalną komórkę, która się tym zajmuje.
Sprawa jest poważna nie tylko z powodu strat spowodowanych przez legalnych producentów i rolników bowiem w takich przypadkach nie wiadomo co tak naprawdę trafia do rąk rolnika. Te środki mogą być groźne dla człowieka i przyrody.
O konsekwencjach produkcji i stosowania takich preparatów powiemy w pierwszej części programu.
Goście Tygodnia:
Marian Zalewski – wiceminister rolnictwa
młodszy aspirant Agnieszka Hamelusz – Komenda Główna Policji
Bronisław Węglewski – Krajowa Rada Izb Rolniczych
---------------------------------
W tym tygodniu odbyło się rozstrzygnięcie konkursu „Sposób na sukces”. Jego celem jest promowanie pomysłów na tworzenie nowych miejsc pracy na terenach wiejskich.
Na wsi liczy się każda możliwość zatrudnienia bo bezrobotnych jest wielu. Nawet ci, którzy mają małe gospodarstwa potrzebują dorobić by utrzymać rodziny. Dlatego warto nagradzać tych, którzy byli odważni i dali zatrudnienie sobie i innym. Co nie jest proste, bo sam pomysł nie wystarczy.
Na takie inwestycje potrzebne są pieniądze, o które też nie jest łatwo. Wsparcie można otrzymać z Unii Europejskiej. Do 18 maja Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyjmować wnioski o przyznanie takiej pomocy.
Chętnych na pewno będzie więcej niż pieniędzy, mimo że unijny program obwarowany jest wieloma warunkami. W „Tygodniu” porozmawiamy o tym, jak można uzyskać unijne pieniądze i co zrobić by ludzie nie zostawali sami ze swoimi problemami.
Goście tej części programu: Zofia Szalczyk – Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa
Krzysztof Mościcki – Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie
Piotr Całbecki – Marszałek Województwa Kujawsko – Pomorskiego
7918966
1