Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Europejskie laury dla firm dbających o środowisko

22 października 2009
Większa konkurencyjność, lepszy wizerunek, obniżenie kosztów działania oraz nowi klienci - takie korzyści odnoszą firmy, które w swoich działaniach uwzględniają interesy środowiska naturalnego. Teraz, dzięki Europejskim Nagrodom "Biznes dla Środowiska" przyznawanym przez Komisję Europejską, mogą również zyskać uznanie na arenie międzynarodowej.
Polskie firmy, które chcą ubiegać się o tę nagrodę muszą wcześniej przystąpić do konkursu Ogólnopolskie Nagrody "Czysty Biznes" organizowanego przez Fundację Partnerstwo dla Środowiska i zostać jego laureatami. Do unijnego konkursu mogą także startować laureaci konkursu Ministra Środowiska "Lider Polskiej Ekologii" (edycja 2008 i 2009).
Europejskie Nagrody "Biznes dla Środowiska" (European Business Awards for the Environment) zostały ustanowione w 1987 roku przez Komisję Europejską. Przyznawane są co dwa lata firmom, które poprzez swoją politykę, działania oraz produkty pomagają osiągnąć rozwój gospodarczy i społeczny bez szkody dla środowiska, zyskując tym samym przewagę konkurencyjną.
Polskim koordynatorem konkursu jest Fundacja Partnerstwo dla Środowiska, która współpracuje przy tym projekcie z PKPP Lewiatan.
"Udział w konkursie to niepowtarzalna możliwość wykorzystania działań proekologicznych firmy i uczynienia z nich jednego z głównych atutów na rynku unijnym. To także korzyści związane z pozyskaniem nowych międzynarodowych partnerów biznesowych, zwiększenie rozpoznawalności firmy i zaufania do marki, możliwość wejścia na nowe rynki. Co więcej, firmy, które wdrażają ekologiczne rozwiązania stają się wzorem dla całej branży, przyczyniając się do wypracowania nowego standardu" - mówi Rafał Serafin, dyrektor Fundacji Partnerstwo dla Środowiska oraz Ddyrektor ds. Rozwoju w International Business Leaders Forum.
Nagrody "Biznes dla Środowiska" są wręczane w czterech kategoriach: - Zarządzanie - w której jest oceniana wizja strategiczna i system zarządzania firmy, uwzględniający społeczną odpowiedzialność biznesu; - Produkt - gdzie o laur zwycięstwa walczą nowe produkty albo związane z nim usługi, które w sposób zdecydowany wpływają na zrównoważony rozwój; - Proces - w tej kategorii rywalizują ze sobą nowe technologie produkcyjne; - Współpraca międzynarodowa - to nagroda dla co najmniej dwóch współpracujących ze sobą i wywodzących się z różnych sektorów, organizacji, z których jedna pochodzi z krajów rozwijających się lub starających się o członkostwo w Unii Europejskiej.
Laureatami poprzedniej edycji konkursu, w 2007 roku, zostały firmy: HMS Sp. z o.o. (obecnie Staco Polska Sp. z .o.o.), Leśny Bank Genów Kostrzyca oraz Biuro Projektów KOKSOPROJEKT Sp. z o.o.
Fundacja Partnerstwo dla Środowiska, należąca do Stowarzyszenia Environmental Partnership for Sustainable Development działającego w Europie Środkowo-Wschodniej, od 1997 roku zajmuje się wspieraniem inicjatyw obywatelskich na szczeblu lokalnym, mobilizując ludzi i organizacje do podejmowania praktycznych działań na rzecz poprawy swojego otoczenia.
Obecnie, wspólnie z ponad 600 partnerami z Polski (organizacjami pozarządowymi, szkołami, instytucjami samorządowymi oraz przedsiębiorstwami), Fundacja realizuje sześć długoletnich programów: Grupy Partnerskie, Zielone Szlaki - Greenways, Szkoły dla Ekorozwoju, Czysty Biznes, Ekomuzea oraz Marka Lokalna. W ich ramach przyznawane są także certyfikaty środowiskowe: Zielona Flaga, Lokalne Centrum Aktywności Ekologicznej, Przyjazny Rowerom, Czysta Turystyka oraz Zielone Biuro.


POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę