Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Europejska jakość

30 marca 2004

Po 1 maja prawo do nadawania "narodowych" godeł promocyjnych ma przysługiwać tylko prywatnym firmom i instytucjom.

Znaki "Teraz Polska", "Polska dobra żywność", "Dobre, bo polskie" po 1 maja nie znikną z opakowań polskich produktów. Zmianie ulegnie jednak formuła przyznawania takich godeł promocyjnych - teraz będą mogły ubiegać się o nie także firmy z innych krajów unijnych.

- Unia Europejska nie zakazuje umieszczania na polskich produktach znaków jakości - mówi Mirosław Boruc, prezes Instytutu Marki Polskiej. - Reprezentuje natomiast stanowisko, że żadne państwo członkowskie nie powinno wpływać na gust odbiorców poprzez wiązanie jakości produktu z jego pochodzeniem narodowym, gdyż byłoby to sprzeczne z obowiązującą w ramach Wspólnoty zasadą swobodnego przepływu towarów. W praktyce oznacza to, że godła promocyjne, których nazwy wskazują konkretne pochodzenie produktu, mogą nadawać jedynie prywatne firmy lub organizacje w ramach programów nie finansowanych z pieniędzy publicznych. W podobne przedsięwzięcia nie będzie więc mógł angażować się prezydent, nie będą też wspierać ich m.in. media publiczne.

Przedstawiciele Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, prowadzącego w ramach środków publicznych program "Polska dobra żywność", nie tracą jednak optymizmu.

- Jesteśmy w trakcie przepracowywania znaku zgodnie z unijnymi sugestiami - mówi Krystyna Kilanowska z Biura Oznaczeń Geograficznych i Promocji resortu. - Graficznie nie ulegnie on zmianie, skrót też pozostanie taki jak dotychczas - "PDZ", jedynie słowo "polski" trzeba zastąpić innym. Znikną tez dotychczasowe kryteria, zgodnie z którymi promowaliśmy wyłącznie żywność wytwarzaną w kraju i z krajowych surowców. Teraz będą mogły to być także produkty, do których wytworzenia użyto składników pochodzących z innych krajów Unii.

Nieoficjalnie wiadomo, że godło ma nosić nazwę "Poznaj Dobrą Żywność".

Nadal przyznawane będą też Polskie Nagrody Jakości, gdyż - jak mówi Mirosław Recha z Komitetu PJN - jej model został opracowany w oparciu o koncepcję Europejskiej Nagrody Jakości. Podobne nagrody funkcjonują także w innych państwach UE.

Także Andrzej Czernek, prezes zarządu Fundacji Godła Promocyjnego "Teraz Polska", jest przekonany, że po 1 maja godło "Teraz Polska" będzie nadal figurować na polskich produktach.

- Jesteśmy instytucją prywatną, więc zachowujemy prawo do nadawania znaku, pod warunkiem, że zrezygnujemy ze współpracy z niektórymi sponsorami - mówi Czernek. - Prowadzimy także konsultacje w tej sprawie z Komisją Europejską, która - po zapoznaniu się z naszym statutem i opisem działalności - zasugerowała, aby dopuścić do uczestnictwa w programie także producentów z innych krajów członkowskich. Nie widzimy przeciwwskazań - dodaje.

Czy nie zaprzecza to jednak podstawowej idei programu? - W pewnym sensie tak - twierdzi Andrzej Czernek. - Dotąd istotny był zarówno kraj pochodzenia, jak i jakość wyrobu, teraz najważniejsza będzie sama jakość. Jednak w praktyce, zachęcając polskich producentów do podwyższania walorów swoich produktów, będziemy nadal wspierać własny rynek - dodaje.

- Programy będą promować firmy działające na terenie Polski - mówi Mieczysław Bąk z Krajowej Izby Gospodarczej. - Zresztą teraz też znaki jakości nie są przyznawane przedsiębiorstwom z rdzennie polskim kapitałem, gdyż trudno byłoby takie znaleźć - dodaje.

Problem znaków narodowych w UE po raz pierwszy pojawił się około 12 lat temu, podczas dyskusji nad godłem "Markenqualität aus deutschen Ländern" ("Jakość z niemieckich landów"), które od lat 60. było przyznawane niemieckim firmom spożywczym. Europejski Trybunał Sprawiedliwości uznał je za niezgodne z zasadą swobodnego przepływu kapitału. Podobne stanowisko TS zajął w odniesieniu do irlandzkiej kampanii z lat 80. - "Buy Irish - guaranteed Irish" ("Kupuj irlandzkie - gwarancja irlandzkości").


POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę