Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Europarlament na ratunek unijnym pszczołom

17 listopada 2011
Portal TVP.info podaje, że projekt rezolucji ws. sytuacji w sektorze pszczelarskim, która zaczyna być dramatyczna, przyjął Parlament Europejski. Posłowie podkreślili, że rosnąca umieralność pszczół może mieć poważny wpływ na produkcję żywności w Europie i utrzymanie stabilności środowiska, bowiem 84 proc. roślin zapylana jest właśnie przez pszczoły.


Albert Einstein ostrzegał, że „jeśli pszczoły znikną, wkrótce to samo stanie się z ludźmi”. Eurodeputowani zdają się rozumieć powagę sytuacji.

Parlament wezwał kraje członkowskie Unii do znacznego zwiększenia nakładów na badania nad nowymi lekami, jak również związkiem między śmiertelnością pszczół a stosowaniem pestycydów.

Wezwał również do koordynacji działań, mających na celu ochronę i nie dopuszczenie do wyginięcia tego pożytecznego gatunku owadów.

Europosłowie zaapelowali o wprowadzenia krajowych systemów nadzoru oraz jednolitych, unijnych standardów, dotyczących gromadzenia danych. Powinny one ułatwić dostęp do informacji o zagrożeniach oraz pozwolić na lepsze porównanie danych.

Rezolucja stwierdza, że Unia powinna połączyć wysiłki w badaniu chorób, które zagrażają pszczołom oraz udostępniać ich wyniki – laboratoriom, pszczelarzom, rolnikom i przedsiębiorcom.

Zdaniem autora rezolucji, węgierskiego deputowanego Casby Tabajdiego, pszczoły należy postrzegać jako dobro publiczne, przynoszące niewspółmierne korzyści unijnej polityce rolnej. Ocalone mogą zostać jedynie dzięki wspólnym europejskim działaniom.



POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę