Eksperci ds. rolnictwa zalecają rozważenie nowego podejścia do zbiorów, mającego na celu poprawę jakości kiszonekZdaniem ekspertów ds. rolnictwa, rolnicy powinni rozważyć większe wykorzystanie kiszonek w belach oraz naprzemienne zamykanie pól, aby wyprodukować w tym roku kiszonki najlepszej jakości. “Warto pamiętać, że dobrze pielęgnowana trawa pastwiskowa jest najtańszą karmą, a wielu rolników zapomina o zamykaniu pól dla produkcji kiszonek, myśląc jedynie o paszy, która będzie potrzebna kolejnej jesieni/zimy” – mówi dr. Dave Davies, badacz kiszonek z Instytutu Biologii, Ochrony Środowiska i Rolnictwa (IBERS)
Tegoroczna niezwykle ciężka zima w Polsce spowodowała opóźnienia wzrostu trawy, wywołując wśród hodowców zwierząt gospodarskich poważne obawy dotyczące tego, czy rezerwy kiszonek będą wystarczające na okres zimowy. Dr. Davies sugeruje, że w tym roku warto rozważyć kilka kwestii przed zamknięciem terenu na produkcję kiszonek.
“Wsadzanie wszystkich jajek do jednego koszyka, poprzez zbieranie wszystkich plonów pasz w tym samym czasie, może oznaczać bycie pozostawionym na łasce pogody oraz opóźnione zbiory, powodujące niższe wartości D, które wpłyną na zyskowność. Przeprowadzanie zbiorów w odstępach czasowych, zamiast jednorazowego zbierania, zagwarantuje, że przynajmniej część kiszonek będzie miała dobrą strawność”.
“Dodatkowo, zamykanie pól, gdy wzrost trawy przewyższa wymagania pastewne, pomoże w utrzymaniu wysokiej jakości trawy pastwiskowej”.
Strawność paszy wpływa na spożycie masy suchej, co z kolei napędza produkcję – badania wykazują, że różnica pomiędzy 65 D a 70 D kiszonki jest warta 1,25 litra mleka na krowę dziennie, 0,2 kg. przyrostu masy ciała u bydła mięsnego oraz 0,1 kg. przyrostu masy ciała u owiec.
“Chociaż wydaje się oczywiste, że jeden duży zbiór jest konieczny do skutecznego wypełnienia pryzmy, rolnicy, którzy chcą w pełni wykorzystać swoje plony pasz, mogą rozważyć zastosowanie kiszonek w belach, obok tradycyjnej metody pryzmowej” – wyjaśnia dr. Davies. “Wykorzystanie beli pozwoli rolnikom wytworzyć przynajmniej pewną ilość kiszonek wysokiej jakości z mniejszych obszarów gruntu i umożliwi zbiory w czasie, gdy pogoda jest odpowiednia, a plony znajdują się w idealnym stanie dojrzałości.
Pan Kruszewski, ekspert z Wojewódzkiego Podlaskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego, podkreśla inną korzyść wynikającą z przeprowadzania zbiorów w odstępach czasowych: “Jest to niezwykle przydatne z praktycznego punktu widzenia” – wyjaśnia. “Zbieranie w różnym czasie zwiększa efektywność zarządzania farmą. Jednak aby w pełni wykorzystać atuty tej metody, rolnicy powinni rozważyć naprzemienne zasiewanie pól różnymi plonami, mającymi różne okresy wzrostu i kwitnięcia”.
Ten nowy sposób utrzymania pola wymaga od rolników ponownego przemyślenia i unowocześnienia podejścia do zbiorów i produkcji kiszonek. “Skuteczne i nowoczesne rolnictwo jest oparte na postępie technologicznym i zastosowaniu najskuteczniejszych technik” – podsumowuje Norbert Schulze, Silage Marketing Manager w Dow Europe GmbH. “Jak zaobserwowali polscy eksperci, kiszonka w belach staje się coraz popularniejsza wśród rolników, ponieważ jest idealna do konserwacji nadmiaru trawy, mniej podatna na warunki pogodowe, a jej jakość – w przypadku odpowiedniego zarządzania – jest zwykle lepsza od jakości kiszonki w pryzmach, oraz może sprostać optymalnym wymaganiom żywieniowym inwentarzu różnego rodzaju”.
Więcej porad dotyczących kiszonek w belach oraz zarządzania pastwiskami: www.dowsilage.com
Dow łączy ogromne możliwości nauki i technologii z "Czynnikiem ludzkim", aby nieustannie ulepszać to, co jest kluczowym elementem dla postępu ludzkości. Spółka łączy dziedzinę chemii i innowacyjność z zasadami trwałości, które pomogą zaradzić wielu problemom stanowiącym wielkie wyzwanie dla świata, takim jak zapotrzebowanie na czystą wodę, wytwarzanie energii odnawialnej i oszczędzanie energii oraz zwiększanie produktywności rolnictwa. Zróżnicowany portfel wiodących w branży rodzajów działalności związanych ze specjalistycznymi chemikaliami, zaawansowanymi technologicznie materiałami, technologią rolnictwa i plastikami, dostarcza różnorodnych produktów i opartych o technologie rozwiązań, klientom w około 160 krajach oraz w szybko rozwijających się sektorach takich jak: elektronika, woda, energia, farby i rolnictwo. W 2009 roku Dow wykazywał roczną sprzedaż $45 miliardów i zatrudniał na całym świecie około 52 000 pracowników. Powyżej 5 000 produktów firmy jest produkowanych w 214 zakładach w 37 krajach na całym świecie. Jeśli wyraźnie nie stwierdzono inaczej, wyrażenia "Dow" lub "Spółka" oznaczają Dow Chemical Company i jej skonsolidowane filie. Więcej informacji o Dow można znaleźć na stronie www.dow.com .
8140002
1