Z apelem do całego narodu o modlitwę w intencji pokoju, zwłaszcza w związku z obecnym jego zagrożeniem, zwróciła się we wtorek Rada Stała Konferencji Episkopatu Polski.
Nawiązując do zbliżającego się referendum w sprawie wejścia Polski do Unii Europejskiej, członkowie Rady Stałej Episkopatu przypomnieli list biskupów z marca ubiegłego roku, w którym czytamy: Kościół wspiera działania jednoczące, które respektują fundamentalne prawa człowieka służące integralnemu rozwojowi osoby ludzkiej i promuje dobro wspólne w wymiarze narodowym i państwowym.
Biskupi zwracają uwagę, że Jan Paweł II w swoich wypowiedziach nieustannie podkreśla, że Europa powinna jednoczyć się nie tylko gospodarczo, ale nade wszystko wokół wartości, które decydowały o jej tożsamości na przestrzeni dwóch tysięcy lat.
Rada Stała Episkopatu Polski poinformowała, że biskupi w rozmowach z rządem wskazali na konieczność zawarcia w deklaracji dołączonej do traktatu akcesyjnego z UE następujących podstawowych wartości: obrony życia ludzkiego od poczęcia aż do naturalnej śmierci, ochrony małżeństwa rozumianego jako trwałego związku mężczyzny i kobiety oraz ochrony rodziny, jako podstawowej komórki społecznej. Biskupi uważają, że sformułowania w tej kwestii proponowane przez polski rząd ze względu na swoją ogólnikowość nie stanowią zabezpieczenia wspomnianych wyżej dóbr i wartości.
Rada Stała Episkopatu Polski zwróciła też uwagę na niepokoje społeczne, zwłaszcza rolników. Przemiany społeczne związane z restrukturyzacją i dostosowaniem do wymogów unijnych dotykają wszystkich grup społecznych, chociaż nie jednakowo i nie mogą być oceniane z doraźnej perspektywy. Dochodzenie swoich praw powinno się dokonywać na drodze mozolnego dialogu. Troska o własne, nawet uzasadnione interesy, nie może górować nad dobrem wspólnym i destabilizować życia społecznego. Natomiast rolnicy mają prawo oczekiwać od władz należytej troski o zabezpieczenie i rentowność ich pracy – głosi komunikat.