Zdaniem ekspertów, odpady to ogromne, wciąż niewykorzystane źródło surowców wtórnych, ale też energetycznych. Do niedawna niemal wszystkie trafiały na wysypiska śmieci, jednak obecnie coraz częściej przekazywane są one wyspecjalizowanym przedsiębiorstwom zajmującym się ich segregacją. Część odpadów klasyfikowana jest do ponownego wykorzystania jako surowiec wtórny, natomiast te, które posiadają odpowiednią wartość energetyczną, mogą być użyte do produkcji paliw alternatywnych. Paliwa takie uzyskuje się z przetworzonych odpadów przemysłowych i komunalnych (np. zawierających gumę, papier i tworzywa sztuczne), z wysuszonych osadów ściekowych, opon oraz z mączki kostno-zwierzęcej.
Stosowanie paliw alternatywnych przynosi wymierne korzyści dla środowiska: pozwala oszczędzać nieodnawialne surowce naturalne, a także pomaga rozwiązać problem składowania odpadów i przyczynia się do zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych. Dzięki temu produkcja przemysłowa odbywa się zgodnie z ideą zrównoważonego rozwoju, w ramach którego przyszłe pokolenia powinny mieć dostęp do takiego środowiska naturalnego, jakim my dysponujemy obecnie.
Odzyskiwanie energii stanowi odpowiedź na lokalne problemy samorządów i podmiotów gospodarczych związane z zagospodarowaniem odpadów. Wykorzystanie paliw alternatywnych jest również opłacalne dla firm, które je stosują. Są relatywnie tańsze od paliw konwencjonalnych, co pozwala przeznaczać większe środki na inwestycje, nowe miejsca pracy i modernizację przemysłu. Wytwórcy paliw stanowią pokaźną gałąź gospodarki, która tworzy miejsca pracy i przynosi wpływy budżetowe dzięki podatkom.
Promocja paliw alternatywnych wydaje nam się nieodzownym elementem mogącym pomóc w walce mającej na celu zapobieganie wyczerpaniu naturalnych surowców, zmianie klimatu, poprawę stanu środowiska, jak również zapewnienie ekonomicznego i społecznego wzrostu.
SC Consulting oraz PowerMeetings.pl organizuje 14 czerwca w Warszawie w Hotelu Inter Continental konferencję „Paliwa Alternatywne. Waste to Energy. Energia z Odpadów”. Chcielibyśmy bowiem stworzyć miejsce integrujące osoby zainteresowane tematyką wykorzystywania paliwa alternatywnego dla osiągnięcia efektów ekologicznych oraz wypracowania zysków finansowych. Jest dla nas ważne, by integracja ta dotyczyła świata nauki i biznesu, bo tylko w ten sposób można liczyć na pobudzanie inicjatyw gospodarczych służących rozwojowi branży. Stwarzając warunki do podnoszenia kwalifikacji zawodowych poprzez wymianę wiedzy w trakcie konferencji liczymy na zintegrowanie środowiska producentów, odbiorców oraz wszelkich osób zainteresowanych tematyką paliw alternatywnych.