Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Embargo w mleczarstwie jest już widoczne

3 grudnia 2015
Bank Gospodarki Żywnościowej podał, że spadki cen skupu utrzymujące się w Unii Europejskiej od początku bieżącego roku, powoli przekładają się na wyhamowanie wzrostowych tendencji w produkcji mleka. Według najnowszych danych Komisji Europejskiej w czerwcu br. skup mleka we Wspólnocie był wyższy o 4,3 proc. w porównaniu do 2013 roku i wyniósł 12,6 mln ton.
W całym I półroczu br. podaż surowca o 5,1 proc. przekroczyła ubiegłoroczny poziom, sięgając 74,8 mln ton. Wzrosty odnotowano praktycznie w każdym kraju UE, poza Hiszpanią, Grecją i Republiką Czeską. Wśród liczących się producentów mleka, największy przyrost skupu wystąpił w Wielkiej Brytanii (w I połowie br. o ponad 10 proc. w relacji rocznej do 7,6 mln t), Polsce (o 7,6 proc. r/r do 5,3 mln t) oraz we Francji (o 6,2 proc. do 13,2 mln t).
Powyższe spowodowało, że w analizowanym okresie wzrosła produkcja praktycznie wszystkich przetworów mleczarskich. Największe zmiany zaobserwować można było w przypadku pełnego mleka w proszku (PMP), którego wytworzono o 16,7 proc. więcej niż w 2013 roku (łącznie 318,6 tys. t). Było to możliwe dzięki dynamicznie rosnącemu popytowi importowemu na ten produkt. W analizowanym czasie eksport PMP z UE-28 do krajów trzecich sięgnął 215,6 tys. t, tj. był o 19 proc. wyższy w porównaniu do analogicznego okresu przed rokiem, w tym w odniesieniu do Algierii wzrósł ponad 3-krotnie do 50,5 tys. t.
W I półroczu br. unijne mleczarnie istotnie zwiększyły także produkcję mleka odtłuszczonego w proszku (OMP) - o prawie 10 proc. w relacji rocznej do 613,7 tys. t. Również w tym przypadku zmiany były napędzane eksportem, który wzrósł o 62 proc. w relacji rocznej do 328,8 tys. t. Czołowym odbiorcą unijnego OMP (podobnie jak PMP) była Algieria, z 24-procentowym udziałem w całkowitym eksporcie tego produktu. Kraj ten zaimportował 79,9 tys. t odtłuszczonego mleka w proszku z UE, ponad 2-krotnie więcej niż rok temu. Na drugim miejscu znalazły się Chiny (podobnie zresztą jak w 2013 roku), z prawie 12-procentowym udziałem.
W analizowanym okresie wzrósł także wywóz masła - o 25 proc. wobec 2013 roku, do 62,5 tys. t. Pomimo tego jednak, jego produkcja była dość stabilna (wzrost o 3 proc. r/r) i w I połowie roku wyniosła 1020,6 tys. t.
Na poziomie z ubiegłego roku - 1218,2 tys. t - ukształtowała się również produkcja serów, przy spadku eksportu o 1 proc. w relacji rocznej do 383,2 tys. t. Zważywszy, że podstawowym rynkiem zbytu dla unijnego sera jest Rosja, z prawie 30-procentowym udziałem w eksporcie tego produktu na rynki trzecie, II połowa roku niewątpliwie przeniesie dalszy spadek sprzedaży zagranicznej serów, a tym samym jego produkcji. Rosnąć prawdopodobnie będzie natomiast przetwórstwo mleka na masło oraz mleko w proszku.
Po spadkach notowanych w I półroczu br., zwiększyć może się także produkcja mleka płynnego oraz produktów acidofilnych (np. jogurtów).



POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę