Konwencja o Międzynarodowym Handlu Dzikimi Zwierzętami i Roślinami Gatunków Zagrożonych Wyginięciem (CITES), agenda ONZ, zakazała eksportu kawioru i innych produktów z mięsa jesiotra w związku ze znacznym zmniejszeniem się zasobów tej ryby.
Sekretariat CITES ogłosił w Genewie, że od tej pory nie wolno eksportować kawioru i innych produktów z jesiotra pochodzącego ze wspólnych zasobów, czyli ze stref łowiskowych, należących do kilku krajów, głównie z Morza Kaspijskiego. Żyje tam 90 proc. populacji tej ryby. CITES stwierdza poważne zmniejszenie się zasobów jesiotra (poza wspomnianym akwenem) w regionach połowowych na Morzu Czarnym, w dolnym biegu Dunaju (Bułgaria, Rumunia) i Amuru (Rosja, Heilongjiang w Chinach). Wolno eksportować wyłącznie produkty z hodowli jesiotra.
CITES, uznana przez 196 krajów, odrzuciła limity połowowe, zaproponowane przez zainteresowane kraje na 2006 r., bo uznała, że nie odzwierciedlają w pełni zmniejszenia zasobów tej ryby albo nie uwzględniają kłusownictwa. Od 1998 r. podejmuje ona działania w celu ograniczenia eksportu kawioru. Do tej pory dotyczyły jednak tylko pewnych, najbardziej zagrożonych odmian jesiotra i niektórych stref (Morze Kaspijskie). Obecny zakaz jest szerszy. Zdaniem przedstawiciela w Rosji, Jewgienija Szwarca, decyzja nie rozwiązuje problemu, bo większość spożycia kawioru przypada na ten kraj.
Z kolei prezes Międzynarodowego Stowarzyszenia Importerów Kawioru Armen Petrossjan oświadczył, że nie podjęto jeszcze decyzji o zakazie importu i nie ma dziś żadnych powodów do wprowadzania limitów.