Jedni chcieliby sprzedać, drudzy chcieliby kupić, ale interesu jak nie był tak nie ma. A chodzi o państwową spółkę Elewarr zajmującą się przechowywaniem zbóż. Elewarr to 12 nowoczesnych elewatorów oraz 3 magazyny do przechowywania ziarna. Łącznie można tam trzymać ponad 650 tysięcy ton zbóż. Ale państwo w niewielkim stopniu te powierzchnie wykorzystuje.
Zasypanych jest około 15%. Dlaczego tak mało? Po pierwsze dlatego, że w ostatnich latach w ogóle nie funkcjonuje unijna interwencja na rynku zbóż. Po drugie nasze strategiczne zapasy ziarna są na bardzo niskim poziomie. Krajowa Federacja Producentów Zbóż już rok temu zaproponowała rozmowy na temat kupna udziałów w spółce.
Zbigniew Kaszuba - Krajowa Federacja Producentów Zbóż: niestety nasze propozycję, nasze pomysły na prywatyzację tej firmy, też nikt nie chce podjąć i stoimy w rozkroku i nic się nie dzieje.
Minister rolnictwa wini za to resort skarbu państwa oraz finansów, od których zgody uzależniona jest realizacja tego planu.
Marek Sawicki – minister rolnictwa: trzeba przygotować taki model, gdzie rolnicy kupując Elewarr, czy inne pozostałości majątku państwowego obsługującego rolnictwo będą właścicielami co najmniej 50%.
Przeszkodą na drodze do prywatyzacji Elewarru mogą się jednak okazać możliwości organizacyjne oraz finansowe producentów zbóż. Krajowa Federacja proponuje, aby cały proces rozłożyć na lata przynajmniej do 2015 roku. Dotyczyło by to także spłacania rat za przejęty majątek państwa.