Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Eksportujemy mniej przetworów mleczarskich

20 stycznia 2015
Jak podał Bank Gospodarki Żywnościowej, w październiku 2014 roku, podobnie jak w dwóch wcześniejszych miesiącach, wartość eksportu przetworów mleczarskich z Polski uległa obniżeniu. Był to efekt silnego spadku sprzedaży zagranicznej serów. W pozostałych przypadkach odnotowano już wzrost wywozu.
Według wstępnych danych Ministerstwa Finansów (za MRiRW) w październiku 2014 roku całkowita wartość eksportu artykułów mlecznych była o 0,6 proc. niższa niż w analogicznym okresie ubiegłego roku i osiągnęła poziom 146,1 mln euro (w walucie polskiej obniżka sięgnęła 1,5 proc. do 612,1 mln zł). Wartość wywozu serów spadła o 25 proc. do 47,3 mln euro. Silnie zwiększył się natomiast eksport mleka w proszku - o prawie 37 proc. do 31,5 mln euro (35 proc. w ujęciu wolumenowym do 14,4 tys. t), ale też artykułów płynnych typu: jogurty, kefiry, maślanka - o 21 proc. do 11,8 mln euro oraz masła - o prawie 15 proc. do 9,5 mln euro.

W ujęciu geograficznym wstrzymane zostały obroty z Rosją, ale też, ze względu na silną konkurencję na rynku wspólnotowym, spadł eksport artykułów mlecznych do pozostałych krajów UE. W październiku 2014 roku jego wartość osiągnęła poziom 94,7 mln euro, tj. o prawie 8 proc. niższy w relacji rocznej. W przypadku mleka w proszku spadek sięgnął 38 proc. do 6,4 mln euro, zaś serów - 9 proc. do 35,0 mln euro. Wzrosła natomiast sprzedaż wcześniej wspomnianych produktów typu: maślanka, kefiry, jogurty - o prawie 19 proc. r/r do 11,2 mln euro (praktycznie cała galanteria mleczna sprzedawana jest na rynku unijnym).

Jeżeli chodzi o nasz drugi hit eksportowy ostatnich miesięcy - mleko w proszku - rozwój handlu zagranicznego umożliwiają przede wszystkim kraje trzecie. W październiku wartość wywozu artykułów w proszku na rynki pozaunijne (oraz z wyłączeniem Rosji) wyniosła 22,2 mln euro i była 3-krotnie wyższa w porównaniu do analogicznego miesiąca przed rokiem (także w ujęciu wolumenowym). Był to głównie efekt istotnego wzrostu sprzedaży - w analizowanym okresie prawie 2-krotnego, do 3,3 mln euro - do Algierii. Niemniej, w samym październiku 2014 roku duże wysyłki odnotowano również w przypadku Białorusi (wartość sięgnęła 1,3 mln euro), Chin (2,4 mln euro, 6-krotny wzrost w skali roku) oraz Kazachstanu, Egiptu czy Filipin.

Obecnie największy problem stanowi sprzedaż zagraniczna serów. Rosja (z około 15-proc. udziałem w całkowitym eksporcie serów), była ważnym rynkiem zbytu nie tylko dla polskich eksporterów, ale też dla pozostałych krajów UE. Tym samym wprowadzone embargo nasiliło konkurencję na rynku wspólnotowym. W rezultacie w październiku 2014 roku wartość sprzedaży serów do pozostałych krajów UE-28 była o 9 proc. niższa niż rok wcześniej i sięgnęła 35,0 mln euro. Zwiększono wysyłki do Arabii Saudyjskiej, Iraku, ale kraje te nie są na razie w stanie zastąpić chłonnego rynku rosyjskiego (i europejskiego).


POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę