biogaz_09_2025
biogaz, biometan, biopaliwa_ptak 2025

Eksportujemy dużo śruty rzepakowej

5 stycznia 2016
Bank Gospodarki Żywnościowej podał, za Polskim Stowarzyszeniem Producentów Oleju, że firmy olejarskie zrzeszone w tym Stowarzyszeniu w 2013 r. przerobiły ponad 2,1 mln ton nasion rzepaku, co stanowi ok. 95 proc. krajowego przerobu.
Polskie firmy olejarskie wyprodukowały: ok. 900 tys. ton oleju rzepakowego; ok. 1,1 mln ton poekstrakcyjnej śruty rzepakowej; ok. 80 tys. ton makuchu rzepakowego.

W przypadku śruty rzepakowej, tak jak w poprzednich latach, ok. połowa surowca wyprodukowanego w Polsce trafiła na eksport. Wg danych opublikowanych przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, w 2013 r. wyeksportowano 603,6 tys. t śruty rzepakowej, tj. o 30 tys. t więcej niż w 2012 roku (o 5,2 proc.).
Najwięcej śruty rzepakowej wysłano do Hiszpanii i Niemiec. Udział tych krajów w polskim eksporcie w 2013 r. wyniósł odpowiednio 20 proc. i 19 proc. Znaczne ilości śruty trafiły również do Danii, Irlandii oraz Niderlandów. Łącznie do tych 5 ww. krajów trafiło blisko 75 proc. śruty rzepakowej wyeksportowanej z Polski (w ujęciu wolumenowym).



POWIĄZANE

W polskiej polityce wiejskiej i społecznej wrze coraz mocniej. Do redakcji ppr.p...

To, co wydarzyło się 15 sierpnia w województwie opolskim, wstrząsnęło środowiski...

Wśród najpopularniejszych gatunków lipca Kantar Polska wymienia pomidory, ziemni...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)Pracuj.pl
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę