Ptak_Waw_CTR_2024

Eksport nadal opłacalny przy obecnym kursie złotego

6 maja 2005

Przy obecnym poziomie kursu walutowego sprzedaż eksportowa jest wciąż opłacalna, a import nie zagraża krajowym producentom - wynika z badań koniunktury w II kwartale 2005 roku przeprowadzonych przez NBP.

Widać, że mimo znacznej aprecjacji złotego rzeczywisty kurs euro cały czas pozostaje powyżej deklarowanych przez respondentów kursów granicznych dla opłacalności eksportu oraz kursu niekorzystnego z powodu większej konkurencyjności produkcji importowej –  napisał NBP w raporcie omawiającym wyniki badań.

Oznacza to, że przy obecnym poziomie kursu walutowego sprzedaż eksportowa (średnio) pozostaje cały czas opłacalna, a import nie zagraża krajowym producentom –  dodają autorzy raportu. NBP zaznacza, że bieżący kwartał jest drugim z rzędu okresem badania, kiedy rzeczywisty kurs walutowy wszedł w obszar sygnalizujący istnienie zagrożenia dla opłacalności eksportu w pewnej grupie firm.

Na skutek utrzymującej się wysokiej wartości złotego w relacji do dolara i euro rzeczywisty kurs walutowy w II kw. br. pozostaje poniżej granicy, przy której eksport staje się nieopłacalny w przypadku dolara, w przypadku euro wyraźnie zbliżył się do tej granicy –  napisał NBP.

Z wykresu wynika, że poziomem opłacalności eksportu jest kurs około 3,10 zł za dolara i około 3,90 zł za euro. Z badań banku centralnego wynika, że w II kwartale 2005 roku można oczekiwać wzrostu wielkości eksportu w badanej próbie.

Po trzech kwartałach spadku wskaźnika prognoz eksportu liczonego jako różnica między odsetkiem przewidywań wzrostu eksportu a odsetkiem oczekiwań jego spadku wzrósł o­n o 12,8 punktu procentowego do poziomu 30,1 proc. –  napisał NBP. Z badań NBP wynika, że wzrost ten wynika zarówno z tego, że więcej przedsiębiorstw oczekuje wzrostu eksportu, jak i z tego, że mniej przewiduje jego spadek.

Wydaje się, że osłabienie tempa aprecjacji złotego wobec dolara i euro (jaka miała miejsce w marcu) zwiększyło optymizm firm - eksporterów. Potwierdzają to także prognozy dotyczące zawarcia w II kw. 2005r . nowych umów eksportowych - więcej przedsiębiorstw niż w poprzednim kwartale planuje podpisać nowe umowy oraz mniej chce ich redukcji –  napisał NBP.


POWIĄZANE

Jak podała Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz, organizacje reprezentujące in...

Według EIA wielkość produkcji etanolu paliwowego w Stanach Zjednoczonych w okres...

Jak podaje APK-Inform, w tym tygodniu na Ukrainie obserwuje się wzrostową dynami...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę