Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Eksport na wschód

24 stycznia 2005

Czy eksport polskich jabłek do Rosji może się załamać? Niewykluczone, że tak. Sadownicy twierdzą, że dla nich byłaby to prawdziwa katastrofa.

Ogólnopolskie Dni Sadownika w Grójcu prawdopodobnie przebiegałyby w lepszej atmosferze, gdyby nie informacja o możliwym krachu eksportu polskich jabłek do Federacji Rosyjskiej.

Łączny eksport polskich jabłek w zeszłym roku to 380 tys. ton, z czego na Rosję przypadło, aż 200 tys. Przychody z tego tytułu sięgnęły 50 mln dolarów. Co więcej polscy sadownicy od kilkunastu lat specjalizują się w eksporcie na Wschód, gdzie najchętniej kupowane są popularne u nas odmiany Idared i Gloster. Nie ma szans, aby ewentualne straty powetować sobie handlem z Unią. Najbardziej zdumiewające jest to, że stracić może także rosyjski konsument.

Rosja produkuje zbyt mało jabłek, aby zaspokoić popyt wewnętrzny i musi je importować. Najtaniej może je kupić w Polsce. Ale Polska od czasu, kiedy przystąpiła do Unii Europejskiej stała się źle widzianym partnerem handlowym. Moskwa w sposób administracyjny zlikwidowała sprzedaż polskiego nabiału i znacznie ograniczyła mięsa. Teraz przyszła czas na owoce i warzywa. Pretekst jest ten sam. Rosja żąda, aby wszystkie państwa Unii wprowadziły takie same certyfikaty weterynaryjne i fitosanitarne. Jeżeli na czas nie uzgodnimy ich wzorów eksport nie będzie możliwy.

W poniedziałek odbędzie spotkanie ministrów rolnictwa Unii Europejskiej. Na wniosek Polski do punktu obrad włączono sprawę handlu z Rosją.


POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę