Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Eksport krajowych warzyw w pierwszym półroczu.

21 września 2011
Bank Gospodarki Żywnościowej w cotygodniowej analizie podaje, że według Biuletynu IERiGŻ-PIB (Rynek Rolny, wrzesień 2011), w pierwszym półroczu bieżącego roku wolumen eksport polskich warzyw świeżych wzrósł nieznacznie (bo zaledwie o 1,6 proc.) w porównaniu do pierwszych sześciu miesięcy roku poprzedniego.

Jednak jeśli wziąć pod uwagę poszczególne gatunki warzyw, można zauważyć pewne zróżnicowanie zarówno pod względem wolumenu, jak i wartości eksportu. Np. eksport krajowych pomidorów od stycznia do czerwca br. wyniósł 30,8 tys. ton i był aż o 33% wyższy w porównaniu do analogicznego okresu w 2010 roku.
Wzrost ten byłby wyższy, gdyby nie kryzys na rynku i rosyjskie embargo na eksport warzyw świeżych z Unii Europejskiej, wprowadzone na początku czerwca br. Należy zaznaczyć, że właśnie czerwiec jest miesiącem, w którym przypada kumulacja eksportu polskich pomidorów, w znacznej części trafiających za wschodnią granicę. Według zaprezentowanych przez Instytut danych, w czerwcu tego roku Polska wyeksportowała 12,3 tys. ton pomidorów, czyli o 8% mniej niż w tym samym okresie rok wcześniej.
Podobnie było w przypadku ogórków spod osłon, których eksport w pierwszym półroczu wzrósł aż o blisko 40%. W samym czerwcu jednak odnotowano spadek o 16,1% w odniesieniu do czerwca 2010 r.
Eksport niektórych warzyw gruntowych nie wykazywał jednak podobnych tendencji. Np. w pierwszych sześciu miesiącach br. eksport cebuli z Polski zmniejszył się o ok. 17%, a marchwi aż o 37% w porównaniu z analogicznym okresem w roku poprzednim. Przyczyną spadków była nie tylko mniejsza dostępność warzyw spowodowana niskimi zbiorami, ale także słaba jakość przechowalnicza ograniczająca ich podaż w pierwszych miesiącach br. Ponadto warzywa, takie jak cebula z trudem rywalizowały na rykach zagranicznych z tanim produktem holenderskim.
Porównując te dwa okresy należy jednak zwrócić uwagę na dość znaczący wzrost wartości eksportu krajowych warzyw (o 18,1%). Było to spowodowane ich zdecydowanie wyższymi cenami. Dla przykładu kapusta, której wartość eksportu w analizowanym okresie wzrosła aż o 64% (przy wzroście wolumenu zaledwie o 1,7%), w pierwszym półroczu 2011 roku kosztowała w eksporcie średnio 0,37 EUR/kg, podczas gdy w analogicznym okresie rok wcześniej - 0,23 EUR/kg.
W tej chwili trudno oceniać jak wielkość eksportu ukształtuje się w drugiej połowie bieżącego roku. Wielu producentów narzeka bowiem na słabe zainteresowanie eksportowe krajowymi warzywami. Ponadto, jeśli wierzyć szacunkom GUS, podaż warzyw na rynku, podobnie jak przed rokiem, może być niewielka. Z drugiej strony eksportowi polskich warzyw sprzyjać może relatywnie słaby złoty.

POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę