Bank Gospodarki Żywnościowej w cotygodniowej analizie podaje, że według Biuletynu IERiGŻ-PIB (Rynek Rolny, wrzesień 2011), w pierwszym półroczu bieżącego roku wolumen eksport polskich warzyw świeżych wzrósł nieznacznie (bo zaledwie o 1,6 proc.) w porównaniu do pierwszych sześciu miesięcy roku poprzedniego.
Jednak jeśli wziąć pod uwagę poszczególne gatunki warzyw, można zauważyć pewne zróżnicowanie zarówno pod względem wolumenu, jak i wartości eksportu. Np. eksport krajowych pomidorów od stycznia do czerwca br. wyniósł 30,8 tys. ton i był aż o 33% wyższy w porównaniu do analogicznego okresu w 2010 roku.
Wzrost ten byłby wyższy, gdyby nie kryzys na rynku i rosyjskie embargo na eksport warzyw świeżych z Unii Europejskiej, wprowadzone na początku czerwca br. Należy zaznaczyć, że właśnie czerwiec jest miesiącem, w którym przypada kumulacja eksportu polskich pomidorów, w znacznej części trafiających za wschodnią granicę. Według zaprezentowanych przez Instytut danych, w czerwcu tego roku Polska wyeksportowała 12,3 tys. ton pomidorów, czyli o 8% mniej niż w tym samym okresie rok wcześniej.
Podobnie było w przypadku ogórków spod osłon, których eksport w pierwszym półroczu wzrósł aż o blisko 40%. W samym czerwcu jednak odnotowano spadek o 16,1% w odniesieniu do czerwca 2010 r.
Eksport niektórych warzyw gruntowych nie wykazywał jednak podobnych tendencji. Np. w pierwszych sześciu miesiącach br. eksport cebuli z Polski zmniejszył się o ok. 17%, a marchwi aż o 37% w porównaniu z analogicznym okresem w roku poprzednim. Przyczyną spadków była nie tylko mniejsza dostępność warzyw spowodowana niskimi zbiorami, ale także słaba jakość przechowalnicza ograniczająca ich podaż w pierwszych miesiącach br. Ponadto warzywa, takie jak cebula z trudem rywalizowały na rykach zagranicznych z tanim produktem holenderskim.
Porównując te dwa okresy należy jednak zwrócić uwagę na dość znaczący wzrost wartości eksportu krajowych warzyw (o 18,1%). Było to spowodowane ich zdecydowanie wyższymi cenami. Dla przykładu kapusta, której wartość eksportu w analizowanym okresie wzrosła aż o 64% (przy wzroście wolumenu zaledwie o 1,7%), w pierwszym półroczu 2011 roku kosztowała w eksporcie średnio 0,37 EUR/kg, podczas gdy w analogicznym okresie rok wcześniej - 0,23 EUR/kg.
W tej chwili trudno oceniać jak wielkość eksportu ukształtuje się w drugiej połowie bieżącego roku. Wielu producentów narzeka bowiem na słabe zainteresowanie eksportowe krajowymi warzywami. Ponadto, jeśli wierzyć szacunkom GUS, podaż warzyw na rynku, podobnie jak przed rokiem, może być niewielka. Z drugiej strony eksportowi polskich warzyw sprzyjać może relatywnie słaby złoty.
6583827
1