Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Ekologiczny wzrost

20 lutego 2007

Liczba gospodarstw ekologicznych powoli ale ciągle rośnie. Według najnowszych danych resortu rolnictwa, w ubiegłym roku powstało ich o 30% więcej niż dwa lata temu. Wciąż niewiele jest przetwórni – a to zdaniem ekspertów, hamuje rozwój branży ekologicznej w Polsce.

Polska ze względu na sprzyjający klimat i wielowiekowe tradycje rolnicze – mogłaby stać się europejską potęgą w eko – produkcji. Niestety. Pod tym względem wciąż znajdujemy się na szarym końcu.

Marek Chrapek wiceminister rolnictwa: Tak jak w dopłatach bezpośrednich mamy niższy poziom dopłat, tak i w rolnictwie ekologicznym też mamy niższe pieniądze. I to jest, podejrzewam, główny zarzut w stosunku do resortu rolnictwa.

W Polsce gospodarstwa ekologiczne obejmują zaledwie 1% upraw. W porównaniu z Austriakami to prawie 10-krotnie mniej.

Jak policzył resort rolnictwa, w ubiegłym roku działało ponad 9 tysięcy gospodarstw ekologicznych. Powierzchnia bio – upraw to 200 tysięcy hektarów. Zaskakująco duża jak na warunki polskie jest za to średnia powierzchnia gospodarstwa. Aż 23 hektary.

Dorota Metera Rada Rolnictwa Ekologicznego: Problemem rozwoju rolnictwa ekologicznego jest to, że producenci i konsumenci niezbyt dobrze spotykają się na rynku. Producent narzeka, że nie może czegoś sprzedać a konsument, że kupić.

Specjaliści oceniają, że w ubiegłym roku światowy obrót bioproduktami przekroczył 30 miliardów dolarów. Z roku na rok, wielkość tego rynku rośnie średnio od 5 do 10%.


POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę