Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

EKO-KWB Konin łamie kolejne warunki budowy odkrywki Tomisławice

5 stycznia 2016

Greenpeace, organizacja ekologiczna, skierował dziś do wójta gminy Wierzbinek (woj. wielkopolskie), wniosek o uchylenie decyzji środowiskowej, wydanej dla budowanej przez KWB Konin odkrywki węgla brunatnego Tomisławice.
Greenpeace dowodzi, że inwestor nie dopełnił wymagań w zakresie ochrony wód powierzchniowych.

Greenpeace dowodzi, że inwestor nie dopełnił wymagań w zakresie ochrony wód powierzchniowych.

Ekolodzy twierdzą, że KWB Konin odpompowuje wodę z wyrobiska odkrywki Tomisławice wprost do rowu odwadniającego, bez oczyszczenia. Zgodnie z wymogami decyzji środowiskowej inwestor miał obowiązek zbudować osadnik, mający oczyszczać tę wodę, zawierającą ponadnormatywne ilości różnorakich zawiesin. Taki osadnik nie został jednak uruchomiony. A to jest naruszeniem warunków decyzji środowiskowej. Kopalnia powinna była go przygotować i uruchomić już w sierpniu 2010 r., kiedy rozpoczęto zrzut wody z wyrobiska. Odkrywka została otwarta w maju ubiegłego roku.

O zanieczyszczeniach znajdujących się w wodzie płynącej z odkrywki Tomisławice od kilku miesięcy alarmowali rolnicy i mieszkańcy sąsiadujących miejscowości. Przyczyną tego jest się być brak odpowiedniego osadnika, który nie został w porę uruchomiony. W grudniu minionego roku. o tej sytuacji został powiadomiony Główny Inspektor Ochrony Środowiska.

- Ten szlam zauważyliśmy już w wakacje i płynie on do dziś – mówi Józef Imbiorski, sołtys wsi Tomisławice. - Stale patrzymy z sąsiadami, jak nas i nasze pola są zatruwane. Wszyscy miejscowi już wiedzą, że to brudna woda z odkrywki. Mieli zbudować osadnik, a od miesięcy wylewają ścieki prosto do rzeki.

Greenpeace wraz ze społecznością lokalną domaga się, by do czasu rozstrzygnięcia, przez krajowe i unijne organy, kwestii zgodności z prawem odkrywki Tomisławice, KWB Konin natychmiast wstrzymała prace na jej terenie. Ekolodzy zwracają uwagę na fakt, iż jest to już kolejne naruszenie warunków decyzji środowiskowej przez inwestora. Jak twierdzą eksperci, eksploatacja odkrywki zagraża Jezioru Gopło, a dodatkowo, spalenie wydobytego z niej węgla doprowadzi do emisji milionów ton CO2. Jest to sprzeczne z dążeniami krajów Unii Europejskiej zmierzającymi do redukcji ilości tego gazu cieplarnianego.


POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę