Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Efekty konsolidacji

5 stycznia 2016
Na rynku jest jeszcze miejsce tylko dla kilkudziesięciu nowych grup producentów owoców i warzyw. Zamiast tworzyć nowe trzeba zacząć myśleć o wzmacnianiu już istniejących. Od średniej unijnej sporo jeszcze odbiegamy, ale mamy też pierwsze sukcesy.
    
Grup producenckich jest wciąż jak na lekarstwo. Między innymi dzięki unijnym funduszom, na wspólne działanie decyduje się coraz większa liczba sadowników i ogrodników.

Piotr Szymański – grupa producencka „Nasz Sad”: w ostatnich latach nastąpił niesamowity przełom i dzięki głównie dotacjom z Unii Europejskiej która wynosi 75% grupy producenckie w Polsce rosną jak grzyby po deszczu.

Z ostatnich statystyk wynika, że w sektorze owoców i warzyw działa około 200 grup. Kolejnych kilkadziesiąt czeka na rejestrację. Jak na razie te istniejące zapewniają około 10% podaży owoców i warzyw na rynek. W porównaniu z sytuacją sprzed kilku lat to ogromny postęp, ale do standardów Europy Zachodniej jest jeszcze daleko. Średnia unijna to 36%. Choć są takie kraje jak Belgia czy Holandia gdzie pojęcie rolnika indywidualnego nie istnieje. Jeszcze inaczej jest we Francji.

Daniel Sauvaitre, Francuski Związek Jabłek i Gruszek: oczywiście, że są producenci indywidualni. W regionach, gdzie sady zajmują niewielkie obszary producenci muszą się zrzeszać. Tam gdzie sady dominują i zajmują dużą powierzchnię zdarza się, że pojedynczy sadowników nie musi się zrzeszać, bo ma ogromną skalę produkcji.

W krajach Europy Zachodniej zrzeszanie ma długą tradycje, a farmerzy mogą długo korzystać z unijnych subsydiów. I są tego efekty.

Paolo Tonelli – Federacja Spółdzielczości Trydent: ostatnio cała Europa przeżyła bardzo duży kryzys gospodarczy. Odczuliśmy to szczególnie na rynku win i winogron. Ja pochodzę z regionu Trydentu i muszę zaznaczyć, że dzięki organizacjom spółdzielczym, byliśmy w stanie przetrzymać ten kryzys.

Co na to polscy rolnicy? Nowe grupy wciąż powstają. Ale zdaniem ekspertów nie należy teraz myśleć o nowych grupach, ale o konsolidacji już istniejących.

Witold Boguta - Krajowy Związek Grup Producentów Owoców i Warzyw: mamy jeszcze na rynku miejsce dla kilkudziesięciu grup nowych Natomiast mamy bardzo szerokie pole do działania jeżeli chodzi o działanie tych grup istniejących jak również współpracy między grupami.

Zdaniem ekspertów tylko w ten sposób można zakończyć polsko- polską konkurencję.



POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę