Czy za sprawą ocieplenia klimatu z polskich pól w ciągu kilkudziesięciu lat znikną ziemniaki i żyto, a te tradycyjne w naszym kraju uprawy zostaną zastąpione przez kukurydzę hodowaną na ziarno, pataty, a nawet ananasy? W ostatnich kilku latach pola w Polsce cyklicznie dotyka klęska suszy. Zdarzają się również obfite opady deszczu – jednak występują najczęściej wczesną wiosną i jesienią, czyli poza okresami wegetacji roślin.
Południe kraju coraz częściej pustoszone jest przez huragany i trąby powietrzne. Do tego dochodzą lekkie ale bezśnieżne zimy i wiosenne przymrozki.
O tych zjawiskach, które w istotny sposób wpływają na stabilność ekonomiczną rolnictwa dziś mówi się coraz częściej już nie jako o anomaliach pogodowych, ale wręcz jako o trwałych zmianach klimatu.
W pierwszej części tego wydania programu połączymy się z Poznaniem gdzie od poniedziałku odbywa się 14 Konferencja Stron Ramowej Konwencji Narodów Zjednoczonych (COP 14), w sprawie zmian klimatu oraz 4 Sesja Spotkania Stron Protokołu z Kioto.
Zapytamy organizatorów Spotkania i Konferencji na ile udało im się określić działania w zakresie spowolnienia zmian klimatu i przystosowania do zmian, które zdaniem wielu naukowców są nieuniknione.
Szczególnie będziemy zainteresowani konkretnymi przykładami udanych transferów technologii oraz działaniami dotyczącymi adaptacji do zmian klimatu państw i rejonów na kuli ziemskiej.
Będziemy rozmawiali również o tym jak przewidywane zmiany klimatyczne wpłyną na zbiory, gospodarkę hodowlaną i lokalizację tradycyjnych działów produkcji rolnej. Spytamy czy naukowcy już pracują nad nowymi odmianami roślin, które na przykład, będą potrzebowały mniej wody. Jeśli tak to kiedy będą one mogły być wprowadzone do upraw komercyjnych.
Studio w Poznaniu:
Janusz Zaleski – wiceminister środowiska
Natali Guesdon – współorganizator COP 14
Studio w Warszawie:
prof. Stefan Pietkiewicz – SGGW
Zenon Bistram – Krajowa Rada Izb Rolniczych
_____________________________________
1 grudnia, zgodnie z przepisami unijnymi i krajowymi, Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa rozpoczęła wypłaty dopłat bezpośrednich. Dopłaty obszarowe w pierwszej kolejności przekazywane są na konta bankowe rolników z 89 powiatów dotkniętych tegoroczną suszą.
Ale dopłaty obszarowe to nie jedyne pieniądze jakie Agencja wypłaci naszym rolnikom jeszcze w tym roku. Na pieniądze mogą również liczyć producenci cukru i ci, którzy ubiegali się o wsparcie finansowe działalności rolniczej na terenach górskich i innych obszarach o niekorzystnych warunkach gospodarowania.
O pieniądzach, które Agencja już wypłaca i o tych, na które rolnicy nadal czekają, będziemy rozmawiać z Dariuszem Wojtasikiem - prezesem Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.
Ponad rok temu rolnicy stali w kolejkach by złożyć wnioski o pomoc w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. Kiedy wszystkie wnioski zostaną rozpatrzone. Co dzieje się z płatnościami w ramach programów rolnośrodowiskowych i na jakie wsparcie mogą liczyć ci rolnicy, którzy zdecydują się na zalesianie gruntów rolnych?
Zapraszamy w niedzielę o 11.25 do TVP 1.
8271939
1