Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Echa raportu

5 stycznia 2016
Najnowsze prognozy zbiorów kukurydzy z USA zszokowały nie tylko rynki rolne, ale i amerykańskich producentów etanolu. Mniej surowca, to mniejsze dostawy. Panika ma swoje odbicie w cenach- w ciągu jednego dnia kontrakty na etanol wzrosły prawie o10 procent.

Zaskakujące prognozy Amerykańskiego Departamentu Rolnictwa oznaczają, że tegoroczne dostawy kukurydzy będą najniższe od 15 lat. Ta informacja, o czym już mówiliśmy w Agrobiznesie, zatrzęsła giełdami towarowymi. W kropce są też amerykańscy producenci etanolu, którzy destylują go głównie z kukurydzy. „Tego się obawialiśmy”- mówią analitycy rynków paliwowych. Wysokie ceny etanolu mogą zniechęcić producentów benzyn do dodawania biokomponentów. Fiaskiem mogą okazać się również negocjacje z rządem, które miały przynieść producentom pozwolenie na 15 procentowy dodatek etanolu do paliwa. Analitycy twierdzą, że podwyżki cen kukurydzy a w konsekwencji etanolu skończą się spadkiem udziału biopaliw w rynku.

    
------------
    

Rosjanie uwielbiają ziemniaki, ale w tym roku będą zmuszeni do sprowadzania ich z Egiptu a nawet Stanów Zjednoczonych. Rodzime dosłownie ugotowały się w ziemi- doprowadziły do tego długotrwałe upały i susza. Zbiory będą przynajmniej o 1/3 mniejsze i wyniosą ok. 22 milionów ton. Jednak w niektórych gospodarstwach straty wyniosły nawet 80 procent, a to co zostało jest fatalnej jakości. Władze rozważają zniesienie ceł importowych, by zwiększyć dostawy. Sąsiednia Białoruś i Ukraina nie zapełnią tej ogromnej luki. Moskwa wie, że będzie musiała pójść na kompromis w sprawie importu, bo ziemniaki to podstawa diety Rosjan, szczególnie w trudnych ekonomicznie czasach. Roczne spożycie na osobę przekracza 110 kilogramów.

    
-----------
    

Promyk nadziei dla europejskich winiarzy. Po chudych latach i spadku produkcji jest nadzieja na odbudowę dawnej produkcji. W szwajcarskim Vaud i Valais- znanych z produkcji win- trwają zbiory winogron i już wiadomo, że ten sezon będzie udany. W zeszłym roku produkcja spadła o 1/3, w tym będzie o niebo lepiej. Eksperci podkreślają, że wciąż ze starego kontynentu pochodzi blisko 2/3 światowej produkcji wina. Włochy, Francja i Hiszpania niezmiennie zajmują trzy pierwsze miejsca, a wśród dwudziestu największych światowych wytwórców wina znajduje się aż 13 państw z Europy. Optymizm płynie też z krajów, które dotychczas nie miały długiej tradycji winiarskiej. Wielka Brytania, Białoruś, Norwegia- rozwijają produkcję win, bo pozwala im na to zmieniający się klimat.


POWIĄZANE

20 listopada 2024 roku, w Warszawie odbyło się VI Posiedzenie Krajowej Rady Izb ...

Minister Polityki Agrarnej i Żywności Ukrainy Witalij Koval oraz Minister Rolnic...

Według stanu na 20 listopada od początku tego miesiąca koleją na Ukrainie przewi...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę