Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

e-petrol.pl: kolejne obniżki na rynku detalicznym

2 lutego 2015
Polski rynek pokazuje kolejne obniżki w cenach detalicznych paliw. Wydaje się, że tendencja tego rodzaju nie powinna się zmienić w ciągu najbliższych dni, a nawet tygodni.
Przed tygodniem w naszym komentarzu napisaliśmy, że "ceny ropy utrzymujące się poniżej poziomu 50 dolarów powodują, że rachunki za tankowanie w Polsce są coraz niższe" - i rzeczywiście jesteśmy świadkami tego własnie stanu rzeczy. Polscy kierowcy będą jeszcze przynajmniej przez najbliższe tygodnie mogli z satysfakcją podjeżdżać pod dystrybutory z coraz niższymi cenami benzyny i diesla.

Rafinerie bez większych zmian

W tym tygodniu zmiana cenowa w hurcie paliw jest minimalna - w przypadku benzyn zobaczyliśmy zmiany wzrostowe. Średnia cena bezołowiowej 95-ki wyniosła w dniu dzisiejszym 3308,60 zł/m sześc - o jakieś 6 zł więcej niż przed tygodniem. W przypadku diesla cena średnia w rafineriach to 3388 zł/m sześć. Wynik ten jest o 8 zł niższy niż w minionym tygodniu. Dziesięciozłotowe spadki dały się natomiast zauważyć w przypadku oleju opałowego - paliwo to kosztuje 2212 zł/m sześc.

Prognoza - nadal w dół

Obniżki nadal mogą się pojawiać na stacjach w najbliższym tygodniu, choć niewatpliwie niektórzy operatorzy stacyjni będą zmuszeni do nieznacznego zmniejszenia swoich marż. Prognozy na przyszły tydzień dla benzyny bezołowiowej 95 to przedział 4,24 - 4,32 zł/l. Jesli chodzi o Pb98 - ceny powinny znaleźć się w przedziale 4,49-4,59 zł/l. Olej napędowy może kosztować w kolejnym tygodniu 4,29-4,39 zł/l. Najwyraźniejszy spadek może dotyczyć gazu płynnego - tutaj przedział możliwych cen średnich jest szeroki - od 1,97 do 2,14 zł/l.

Po Grecji bez szoku

W tym tygodniu niewątpliwie wiadomością o dużej nośności dla rynku było zwycięstwo Syrizy w Grecji i ewentualnia zmiana politycznego podejścia do greckiej sytuacji ekonomicznej, co odbić mogłoby się na całej strefie euro. Na rynku surowcowym nie zauważyliśmy jednak istotnej zmiany - cena baryłki ropy Brent nadal pozostaje na poziomach poniższych 50 USD. W ostatnim tygodniu zapasy surowca w USA wzrosły o 8,87 mln baryłek do 406,7 milionów w zeszłym tygodniu, a wśród ważnych publikacji makroekonomicznych warto także przypomnieć dobre wyniki amerykańskiego indeksu Conference Board, ale słabe - odczytu o zamówieniach na dobra trwałego użytku. Ogółem - tydzień nie przyniósł informacji mogących przełamać dotychczasowy stan rzeczy na rynku - i tym samym obniżki mogą mieć dalszy ciąg, uzasadniony globalną nadpodażą ropy naftowej.



POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę