Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Dziś rozmowy w Warszawie

9 grudnia 2004

Do wczoraj gminy Zator, Babice i Oświęcim miały czas na wypracowanie wspólnego stanowiska w sprawie zadłużenia Związku Komunalnego Gmin wobec Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Ponieważ gmina Wieprz nadal wysuwa nierealne żądania, przedstawiciele tych trzech gmin i ZKG jadą dzisiaj na negocjacje do NFOŚ z ustalonymi wspólnie propozycjami.

- Wybraliśmy wspólnie dwie z czterech przygotowanych roboczo propozycji - mówi Zygmunt Ziajka, przewodniczący Związku.

Pierwsza z nich zakłada, że Babice i Zator przejmują swoją część długu wobec NFOŚ, a pozostałą Fundusz sam - za pomocą instrumentów prawnych, które są w jego gestii - przejmie od gminy Wieprz, gdyby ta nadal uchylała się od ugody.

Druga propozycja także prowadzi do tego, że Babice i Zator przejmują swoją część długu, natomiast NFOŚ zwalnia miasto Oświęcim z poręczenia 2 mln zł z kwoty pożyczki i równocześnie cesją (czy w inny prawny sposób) przejmuje od żyranta weksel in blanco, wystawiony na gminę Wieprz i egzekwuje go.

- To nasze stanowisko. Wymaga ono, oczywiście, akceptacji Narodowego Funduszu i dlatego jedziemy wspólnie do Warszawy na rozmowy już w czwartek - powiedział nam przewodniczący Ziajka.

W skład delegacji wejdą: przewodniczący ZKG, burmistrz Zatora Zbigniew Biernat, wójt Babic Wiesław Domin (lub jego zastępca) oraz prawnik z ramienia miasta Oświęcim. Zarówno szefowi Związku, jak i włodarzom gmin towarzyszyć będą także ich radcy prawni.

Nieoficjalnie wśród przedstawicieli ZKG mówi się, że NFOŚ tak do końca nie będzie chciał pójść na zaproponowane rozwiązania.

Bardzo ważne jest, że w ogóle udało się nakłonić NFOŚ do długotrwałych negocjacji, bo z początku wcale nie był do tego chętny. Przy okazji przypadku Związku Komunalnego Gmin Zator, Babice i Wieprz wyszło na jaw, że Fundusz nie bardzo wie, co robić w takiej sytuacji. Jest to bowiem pierwszy taki przypadek w Polsce, by w trakcie trwania umowy jedna z gmin wycofała się i nie chciała płacić swoich zobowiązań. Ponadto - jak się mówi w kuluarach - Funduszowi trudno określić się w tej kwestii, zwłaszcza w obecnej sytuacji politycznej w kraju.

- Przypuszczam, że będzie ciężko, ale chcielibyśmy zamknąć negocjacje z Narodowym Funduszem jeszcze przed świętami - mówi Zygmunt Ziajka.


POWIĄZANE

20 listopada 2024 roku, w Warszawie odbyło się VI Posiedzenie Krajowej Rady Izb ...

Minister Polityki Agrarnej i Żywności Ukrainy Witalij Koval oraz Minister Rolnic...

Według stanu na 20 listopada od początku tego miesiąca koleją na Ukrainie przewi...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę