Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Dziś poznamy laureatów Ig Nobli

2 października 2003

Obrażenia wywołane przez spadające orzechy kokosowe czy częściowe rozwiązanie zagadki, dlaczego zasłony prysznicowe odchylają się do środka – to badania naukowe, które w latach ubiegłych dostały Ig Noble. Dziś poznamy tegorocznych laureatów.

Nagrody za owe absurdalne, zabawne i często bezsensowne prace przyznaje się na amerykańskim Uniwersytecie Harvarda. W tym roku odbędzie to po raz 13 i pierwszy jednocześnie. Pierwsza edycja udała nam się tak dobrze, że kiedy nadszedł następny rok, chcieliśmy powtórki tego sukcesu, nazwaliśmy więc imprezę Drugim Pierwszym Dorocznym Rozdaniem – wyjaśniał waszyngtońskiemu korespondentowi RMF Marc Abrahams, pomysłodawca imprezy.

Kandydaci do Ig Nobla zgłaszają się sami, bądź ich nazwiska zgłaszają znajomi. Abrahams uważa, że jest ich tak wielu, iż w naturalny sposób rodzi się potrzeba, by tych rzeczywiście najważniejszych i najbardziej zapalonych jakoś wyróżnić. Kandydat musi uczynić coś, co najpierw ludzi rozśmieszy, a potem skłoni do myślenia – mówi Abrahams.

Ig Noble, podobnie jak prawdziwe Noble, mają swoje kategorie, np. z biologii, fizyki, ekonomii, jest też nagroda pokojowa - w sumie 10 kategorii. Część z nich jest stałych, część się zmienia. Niektórzy laureaci piszą pracę, które nie mieszczą się w żadnych ramach, dlatego trzeba dla nich wymyslić nową kategorię – dodaje Abrahams.

W ubiegłym roku nagrodzono m.in. brytyjskich badaczy zajmujących się tematem „zalotów strusi wobec ludzi w brytyjskich hodowlach drobiu”. W latach 90. zauważono spadek pogłowia wśród strusi na brytyjskich farmach. Po wnikliwych obserwacjach badacze wykazali, że strusie, zamiast siebie nawzajem, kokietują zajmujących się nimi pracowników gospodarstw.

Laureatem Ig Nobla w dziedzinie fizyki został niemiecki naukowiec z Uniwersytetu w Monachium. Udowodnił on, że pianki na piwie ubywa zgodnie z zasadami matematyki. W dziedzinie ekonomii doceniono zasługi pracowników prawie 30 dużych firm, w tym - Enronu, Artura Andersena, Gazpromu i Xeroxa „za wykorzystanie matematycznej koncepcji liczb urojonych w świecie biznesu”.

W dziedzinie matematyki wyróżniono też wysiłki indyjskich uczonych, którzy „oszacowali całkowitą powierzchnię tamtejszych słoni”. Z kolei pokojowego Ig Nobla dostali Japończycy ze Szpitala Weterynaryjnego Kogure. ”Opracowując "Bow-Lingual" - urządzenie komputerowe do "automatycznego tłumaczenia języka psów na język ludzi – promują oni pokój i harmonię między gatunkami”. Nagrodę w dziedzinie higieny dostali z kolei Hiszpanie za wynalezienie pralki z hydromasażem do prania kotów i psów.

Ważnym odkryciem naukowym było też rozwiązanie problemu „asymetrii mosznowej u mężczyzn i w przedstawiających ich antycznych rzeźbach”. Uczeniu z University College London dostali za to nagrodę w dziedzinie medycyny. Co ciekawe, nie tylko wśród laureatów, ale także wśród nominowanych nigdy nie było Polaków, a zapalonych odkrywców przecież w naszym kraju nie brakuje. Może np. zaproponujemy nagrodę dla polskiego rządu w dziedzinie ekonomii?


POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę