Nowoczesna technika oprócz oczywistych korzyści niesie ze sobą
również zagrożenia, którym można zapobiec, jeśli będzie się przestrzegało
prostych zasad.
Właśnie tematyce ochrony przed zagrożeniami wynikającymi z używania Internetu poświęcony jest Dzień Bezpiecznego Komputera, który po raz pierwszy obchodzimy 12 października.
Dlaczego powstał Dzień Bezpiecznego Komputera? Z badań przeprowadzonych na zlecenie Centrum Bezpieczeństwa Microsoft przez instytut badawczy SMG/KRC wynika, że zdaniem aż 65 proc. Polaków zbyt mało jest obecnie informacji na temat bezpieczeństwa informatycznego. Niemal połowa (43 proc.) z tych, których komputery zostały zaatakowane, poniosła takie szkody, jak np. skasowanie plików czy uszkodzenie dysku. Te fakty i niska świadomość istnienia sposobów ochrony przed zagrożeniami (zaledwie 55 proc. użytkowników komputerów używa programów antywirusowych, a jedynie 7 proc. zapór ogniowych, tzw. firewalli) sprawiają, że konieczna jest powszechna edukacja w tym temacie.
Celem Dnia Bezpiecznego Komputera jest dotarcie do jak największej liczby osób z informacją o tym, jakie są główne zagrożenia związane z Internetem i komputerami oraz sposoby zapobiegania im. Z tego powodu Dzień Bezpiecznego Komputera 12 października wypełniony będzie szeregiem atrakcyjnych działań skierowanych do uczniów szkół i wyższych uczelni, specjalistów IT, przedstawicieli biznesu, a także wszystkich użytkowników komputerów. W tym dniu w wielu szkołach podstawowych i wyższych odbędą się lekcje dotyczące zapobiegania zagrożeniom płynącym z Internetu.
Dzień Bezpiecznego Komputera jest wspólnym projektem administracji centralnej, organizacji zajmujących się bezpieczeństwem sieci komputerowych oraz firm. Inicjatywę objął honorowym patronatem prezydent Rzeczpospolitej Aleksander Kwaśniewski. Wsparcia udzieliły także najważniejsze instytucje państwowe: Ministerstwo Nauki i Informatyzacji, Ministerstwo Edukacji Narodowej oraz czołowe organizacje zajmujące się problemem bezpieczeństwa informatycznego: CERT (Computer Emergency Response Team) i Polska Izba Informatyki i Telekomunikacji. Inicjatywę współtworzą firmy: G DATA, Hewlett-Packard, Intel, Microsoft, PKO Bank Polski, RSA Security, Symantec oraz Telekomunikacja Polska.