aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Dziesiątkowanie rybaków

13 listopada 2003

Ponad 40% właścicieli łodzi i kutrów rybackich zamierza wycofać się z zawodu - tak wynika z szacunku Ministerstwa Rolnictwa. Ci, którzy zdecydują się na złomowanie kutra, mają możliwość uzyskania wysokich rekompensat finansowych. Jednak rybacy nie chcą z tego skorzystać.

Do Ministerstwa Rolnictwa wpłynęło ponad sto ankiet od rybaków. Zawarta jest w niej odpowiedź na pytanie "tak" lub "nie" na następujące pytanie: "Czy decydujesz się na złomowanie bądź wycofanie z eksploatacji kutra?"

Zdaniem ekspertów ograniczenie liczby jednostek i jednoczesne podniesienie indywidualnych kwot połowów zwiększy dochody rybaków. Do zmiany profesji zachęca nie tylko słaba koniunktura na rynku.

Unia Europejska jest gotowa przeznaczyć ponad 100 mln euro na rekompensaty za złomowanie łodzi. Właściciel dużego kutra może dostać nawet 400 tys. euro ale nie wszyscy wierzą, że te pieniądze dotrą do rybaków.

Ci, którzy chcą nadal łowić ryby, będą musieli dostosować się do norm europejskich i zmodernizować kutry. A na to potrzeba pieniędzy. Unia proponuje im zwrot maksymalnie 40% kosztów poniesionych na inwestycję. Na resztę trzeba wyłożyć nasze pieniądze lub zaciągając kredyt. Ale banki niechętnie ich udzielają.


POWIĄZANE

Korporacja Spożywcza Kazachstanu kończy proces gromadzenia środków dla rolników ...

Według oficjalnych statystyk, w 2023 roku, Ukraina osiągnęła rekordową sprzedaż ...

Unia Europejska ponownie rozszerzyła preferencje handlowe na produkty z Ukrainy,...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę