Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Dzierżawcy i właściciele rolni o przyszłej WPR

20 września 2005

"Szanse i zagrożenia dla gospodarstw wielkotowarowych w świetle zmian Wspólnej Polityki Rolnej”, to temat międzynarodowej konferencji, która odbyła się w Warszawie 19 września 2005 r. Organizatorem Konferencji była Federacja Związków Pracodawców-Dzierżawców i Właścicieli Rolnych oraz Agencja Nieruchomości Rolnych.

Do Warszawy przybyło ponad 100 gości z kraju i z zagranicy m.in. z Wielkiej Brytanii, Belgii, Czech i Węgier, reprezentujący związki i stowarzyszenia właścicieli i dzierżawców gospodarstw wielkoobszarowych. Wzięli w niej także udział przedstawiciele kierownictwa Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, instytucji badawczych i naukowych zajmujących się problematyką polskiego i unijnego rolnictwa.

Podczas dyskusji, której przewodniczył Stanisław Kowalczyk, Prezes ANR, dzierżawcy wyrażali obawy związane z zapowiadanymi zmianami we Wspólnej Polityce Rolnej. Mariusz Olejnik przypomniał, że dzierżawcy i właściciele rolni zrzeszeni w Federacji są za dopłatami (bez ustalania górnych i sztywnych limitów) do produkcji, o ile mają one spełniać funkcje ekonomiczno-produkcyjną. Jeżeli natomiast w rolnictwie ma być wprowadzony system wsparcia socjalnego, to Federacja opowiada się za wzrostem płatności bezpośrednich gospodarstwom, w zależności od ilości zatrudnionych. Taki zapis znalazł się m.in. w stanowisku końcowym Konferencji. Jak podkreślił Władysław Piskorz, Radca Minister Pełnomocny w Przedstawicielstwie RP przy UE w Brukseli, Polska chce zachowania wszystkich instrumentów WPR. Z kolei Thomasin-Foster Mark, Prezydent Organizacji Właścicieli Ziemskich z Wielkiej Brytanii zauważył, że 85% regulacji dotyczących europejskiego rolnictwa bierze swój początek w Brukseli. Dlatego dzierżawcy i właściciele rolni ze wszystkich 25 krajów Unii powinni brać udział w pracach nad nimi jeszcze na etapie ich planowania. Dodał również, że Polska ze swoim rolniczym potencjałem jest kluczowym „graczem w Unii” i ważne, aby jej stanowisko było znane i słyszalne.

W toku dyskusji Prezes Stanisław Kowalczyk, zwracał uwagę, że przed formułowaniem ostatecznego stanowiska na temat kształtu przyszłej Wspólnej Polityki Rolnej warto byłoby odpowiedzieć na pytanie: Jakie funkcje ma pełnić polskie rolnictwo za 10 – 20 lat?


POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę