Ptak_Waw_CTR_2024

Dzierżawcy i właściciele rolni o przyszłej WPR

20 września 2005

"Szanse i zagrożenia dla gospodarstw wielkotowarowych w świetle zmian Wspólnej Polityki Rolnej”, to temat międzynarodowej konferencji, która odbyła się w Warszawie 19 września 2005 r. Organizatorem Konferencji była Federacja Związków Pracodawców-Dzierżawców i Właścicieli Rolnych oraz Agencja Nieruchomości Rolnych.

Do Warszawy przybyło ponad 100 gości z kraju i z zagranicy m.in. z Wielkiej Brytanii, Belgii, Czech i Węgier, reprezentujący związki i stowarzyszenia właścicieli i dzierżawców gospodarstw wielkoobszarowych. Wzięli w niej także udział przedstawiciele kierownictwa Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, instytucji badawczych i naukowych zajmujących się problematyką polskiego i unijnego rolnictwa.

Podczas dyskusji, której przewodniczył Stanisław Kowalczyk, Prezes ANR, dzierżawcy wyrażali obawy związane z zapowiadanymi zmianami we Wspólnej Polityce Rolnej. Mariusz Olejnik przypomniał, że dzierżawcy i właściciele rolni zrzeszeni w Federacji są za dopłatami (bez ustalania górnych i sztywnych limitów) do produkcji, o ile mają one spełniać funkcje ekonomiczno-produkcyjną. Jeżeli natomiast w rolnictwie ma być wprowadzony system wsparcia socjalnego, to Federacja opowiada się za wzrostem płatności bezpośrednich gospodarstwom, w zależności od ilości zatrudnionych. Taki zapis znalazł się m.in. w stanowisku końcowym Konferencji. Jak podkreślił Władysław Piskorz, Radca Minister Pełnomocny w Przedstawicielstwie RP przy UE w Brukseli, Polska chce zachowania wszystkich instrumentów WPR. Z kolei Thomasin-Foster Mark, Prezydent Organizacji Właścicieli Ziemskich z Wielkiej Brytanii zauważył, że 85% regulacji dotyczących europejskiego rolnictwa bierze swój początek w Brukseli. Dlatego dzierżawcy i właściciele rolni ze wszystkich 25 krajów Unii powinni brać udział w pracach nad nimi jeszcze na etapie ich planowania. Dodał również, że Polska ze swoim rolniczym potencjałem jest kluczowym „graczem w Unii” i ważne, aby jej stanowisko było znane i słyszalne.

W toku dyskusji Prezes Stanisław Kowalczyk, zwracał uwagę, że przed formułowaniem ostatecznego stanowiska na temat kształtu przyszłej Wspólnej Polityki Rolnej warto byłoby odpowiedzieć na pytanie: Jakie funkcje ma pełnić polskie rolnictwo za 10 – 20 lat?


POWIĄZANE

Decyzja o zainstalowaniu kotła na ekogroszek może znacząco wpłynąć na komfort i ...

W minionym roku na polskich drogach w czasie Wszystkich Świętych doszło do 118 w...

Przechowywanie warzyw w odpowiednich warunkach to klucz do zachowania ich świeżo...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę