Zakończył się program edukacyjny "5 porcji warzyw, owoców lub soku" realizowany w roku szkolnym 2011/2012 w pierwszych trzech klasach szkół podstawowych. Z badań sprawdzających efekty tego programu wynika, że ponad 90 proc. dzieci lubi jeść owoce i warzywa.
Na czwartkowej konferencji prasowej podsumowano kampanię "5 porcji warzyw, owoców lub soku" prowadzoną w szkołach podstawowych z inicjatywy Stowarzyszenia Krajowa Unia Producentów Soków. Jak poinformowała koordynatorka tego programu Maria Jaraszek, jego celem była "edukacja w zakresie zdrowego odżywiania się i kształtowania prawidłowych nawyków żywieniowych".
Kampania skierowana była do uczniów z pierwszych trzech klas podstawówek i szkół specjalnych, ale obejmowała też nauczycieli, rodziców i społeczności lokalne. Uczestniczyły w niej dzieci, z co czwartej szkoły w Polsce, ogółem 300 tys. uczniów.
Program ten miał upowszechnić wiedzę, że według zaleceń dietetyków i Światowej Organizacji Zdrowia należy codziennie jeść 400 gram owoców i warzyw (w tym jedną szklankę soku). Efektywność tej kampanii zbadano pod koniec jej trwania. Okazało się, że świadomość dzieci o zasadach zdrowego żywienia zwiększyła się w ciągu roku o 13 proc. Ponad 86 proc. uczniów wie, że te produkty są źródłem naturalnych witamin niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu.
70 proc. dzieci wie, co to jest porcja warzyw i że można ją zastąpić szklanką soku. Jak mówiła dietetyk Agata Zielnicka, porcja warzyw czy owoców, to może być np. jedno jabłko, kilka rzodkiewek, śliwek czy pomidor, ogórek lub marchewka.
Mimo, że wiedza na temat wartości owoców i warzyw wzrosła, to jedynie 40 proc. uczniów otrzymuje te produkty do szkoły na śniadanie. A nieprawidłowe odżywiania prowadzi do otyłości - dodała Jaraszek.
Jak przekonywał obecny na konferencji prof. Witold Płocharski z Instytutu Ogrodnictwa w Skierniewicach, soki należy pić, gdyż są one cennym źródło witamin.
Wraz z programem "5 porcji warzyw, owoców lub soku" przeprowadzony był konkurs dla dzieci - "Piję sok przez cały rok". Najlepiej wypadły uczniowie z województw: dolnośląskiego, lubelskiego, małopolskiego, podkarpackiego i śląskiego.
8979168
1