Ptak_Waw_CTR_2024

Dystrybucja żywności wśród najbiedniejszych

3 grudnia 2015
Prezentujemy zapytanie eurodeputowanego  Czesława Siekierskiego (PSL)  skierowane do Komisji Europejskiej w sprawie przyszłości unijnego programu dystrybucji żywności  wśród najbardziej potrzebujących
Jednym z pięciu celów strategii Europa 2020 jest ograniczanie ubóstwa i wykluczenia społecznego w Unii Europejskiej. Środki w dziedzinie pomocy żywnościowej są jednym z elementów polityki zwalczania ubóstwa, którym zagrożone jest już 116 mln Europejczyków!
Dotychczas głównym unijnym narzędziem pomocy najuboższym był ustanowiony w 1987 r. w ramach Wspólnej Polityki Rolnej program dystrybucji żywności wśród osób najbardziej potrzebujących we Wspólnocie (PEAD). W ostatnich latach za pomocą ponad 240 banków żywności i organizacji charytatywnych z tego programu korzystało ok. 18 milionów Europejczyków w 20 państwach członkowskich.


W dn. 15 lutego 2012 r. Parlament Europejski, na podstawie mojego sprawozdania, zdecydował o kontynuacji zagrożonego wyrokiem Trybunału Sprawiedliwości UE programu PEAD w latach 2012-2013, czyli do końca obecnej perspektywy finansowej, z budżetem 500 mln EUR rocznie.

Następnie w dniu 24 października 2012 r. Komisja Europejska przedstawiła założenia nowego Europejskiego Funduszu Pomocy Najbardziej Potrzebującym dysponującego 2,5 mld EUR w okresie 7 lat kolejnej perspektywy finansowej (2014-2020). Nowy fundusz ma być finansowany z funduszy strukturalnych alokowanych do Europejskiego Funduszu Społecznego.

Propozycję Komisji Europejskiej zaaprobowała Rada Europejska na szczycie budżetowym w dn. 7-8 lutego 2013 r. Jednakże w związku z ciągłym brakiem zgody ze strony Parlamentu Europejskiego na budżet wieloletni przyjęty przez Radę Europejską na szczycie lutowym, istnieje poważne ryzyko, że Europejski Fundusz Pomocy Najbardziej Potrzebującym nie będzie mógł zostać uruchomiony z dniem 1 stycznia 2014 r. Równocześnie Komisja Europejska przedstawiając projekty regulacji przejściowych dla Wspólnej Polityki Rolnej na rok 2014 nie przewidziała możliwości kontynuacji programu PEAD według dotychczasowych zasad.

Brak ciągłości realizacji programu PEAD może skutkować dużymi problemami społecznymi w krajach członkowskich, co w okresie kryzysu, rosnącego bezrobocia i ubóstwa może mieć poważne konsekwencje dla milionów osób najbardziej potrzebujących. Konieczne jest więc zapewnienie stosownego rozwiązania w okresie przejściowym.

W związku z tym zwracam się z następującym zapytaniem:

Jakie działania, w świetle przedstawionych przeze mnie powyżej okoliczności, podejmuje/zamierza podjąć Komisja Europejska na rzecz zapewnienia ciągłości unijnego wsparcia dla osób najbardziej potrzebujących?


POWIĄZANE

W październiku odbyło się posiedzenie grupy roboczej „Miód” Copa-Cogeca, w który...

EIT Food już po raz siódmy organizuje warsztaty projektowania produktów żywności...

Przechowywanie paliwa w gospodarstwie rolnym wymaga wdrożenia odpowiednich rozwi...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę