Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Dynamiczny rozwój rynku energii z odpadów biologicznych

5 stycznia 2016
Komercjalizacja nowoczesnych systemów i technologii zamiany odpadów biologicznych w energię zapowiada nową falę wzrostu w sektorze zielonej energii na świecie. Zakłady przetwarzania odpadów biologicznych w energię, czyli biogazowni (ang. Biological Waste to Energy Plant - BWEP) oferują ogromne możliwości obróbki odpadów  biologicznych i produkcji energii.
W wielu krajach potwierdza się, że BWEP jest idealnym rozwiązaniem, wspomagającym zwalczanie zmian klimatycznych oraz stopniowe uniezależnianie się od paliw kopalnych. Dzięki odpowiednim rozporządzeniom prawnym i wsparciu rządowemu, popyt na BWEP na świecie rośnie, a rynek staje się coraz bardziej konkurencyjny.
Według nowej analizy Frost & Sullivan, globalnej firmy doradczej, rynek BWEP w Europie - który jest największy na świecie - przy optymistycznym założeniu osiągnie w 2016 r. wartość 3,6 mld USD. Niemiecki rynek w roku 2009 był wart 998,3 mln USD i stanowił 76,8% rynku europejskiego. Duży rozwój rynku w Niemczech nastąpił w ciągu ostatnich 10 lat dzięki wspierającej polityce rządu i udziałowi sektora bankowego. Podobne zasady są wprowadzane w innych krajach europejskich, takich jak Włochy i Czechy, zatem w ciągu najbliższych 5-10 lat możemy się spodziewać także silnego wzrostu na tych rynkach.
W Polsce zobowiązanie rządu do wytwarzania biogazu zostało zapisane w ramach programu "Innowacyjna energia - Rolnictwo energetyczne" zakładającego wybudowanie w każdej gminie średnio jednej biogazowni. W kraju rośnie zainteresowanie BWEP i przygotowano nawet w tej sprawie kilka projektów, jednak popyt z pewnością jeszcze się zwiększy, gdy rząd wprowadzi w życie Krajowy Plan Działań dotyczący rozwoju odnawialnych źródeł energii, wymagany poprzez unijną dyrektywę 2009/28/WE oraz zmniejszy biurokrację przy uzyskiwaniu wszystkich pozwoleń, które umożliwią rolnikom łatwiejsze przyłączanie do sieci energetycznej. Warto podkreślić, ze już w tym momencie inwestycje w biogazownie mogą być współfinansowane z Programu Operacyjnego ,,Infrastruktura Środowisko", Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Wojewódzkich Funduszy Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, a także z Banku Ochrony Środowiska.
W innych regionach świata rynku rynek biogazu jest w początkowym stadium rozwoju. Nuno Oscar Branco, analityk Frost & Sullivan, stwierdza: ,,W Azji, Ameryce Północnej i Ameryce Południowej rynek BWEP jest nadal słabo rozwinięty przede wszystkim z trzech głównych powodów: po pierwsze, rządy w tych regionach nie zdołały jeszcze wprowadzić odpowiednich uregulowań w zakresie biogazu lub ekologicznej polityki energetycznej; po drugie, ilość, dostępność, jakość i zarządzanie surowcami nie są odpowiednie dla zagwarantowania inwestycji lub długoterminowego wzrostu na rynku BWEP. Po trzecie wreszcie, przemysł biogazu, zlokalizowany głównie w Europie i Niemczech, nie przeznacza wystarczających środków na rozwój wspomnianych wyżej rynków".
Jednak sytuacja zmienia się w krajach, w których poprawie uległy warunki prowadzenia działalności przez zakłady BWEP. W USA na przykład, rząd federalny rozpoczął program AgSTAR, który zachęca do korzystania z technologii odzysku metanu (biogazu) ograniczenia emisji metanu, przy jednoczesnym osiągnięciu innych korzyści dla środowiska. w Indiach z kolei, rząd Punjab wspiera budowę nowoczesnego zakładu BWEP w celu zapewnienia dostaw energii elektrycznej w skali całego państwa. ,,Te dwa przykłady są dowodem na to, jakiego rodzaju projekty mogą być wdrażane na całym świecie w ciągu najbliższych lat", mówi Nuno Oscar Branco.
Potencjał rynkowy dla biogazu wytwarzanego przez fermentacje bakterii beztlenowych w zakładach BWEP jest bardzo wysoki i z tego też powodu rozwój tego rynku w niektórych krajach Europy, takich jak Włochy, Polska czy Czechy, kraje Ameryki Północnej i Południowej - Brazylia, USA, Kanada oraz region Azji i Pacyfiku, Indie i Australia, może być bardzo dynamiczny. Firmy działające lub inwestujące w ten sektor powinny uwzględnić ryzyko utraty spodziewanego wzrostu popytu w tych krajach i sporządzić odpowiednie plany ekspansji i inwestycji w skali międzynarodowej.
Źródło:ChrońmyKlimat.pl, Portal na temat zmian klimatu-Instytut na rzecz Ekorozwoju; na podsatwie:Frost & Sullivan, www.buildingtechnologies.frost.com



POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę