Kontynuacja starych i podjecie zupełnie nowych zobowiązań. Rolnicy mogą ubiegać się o dotacje rolnośrodowiskowe. Niektórzy podchodzą nieufnie, ale wielu program już wciągnął. Wnioski można składać do połowy maja. Przygotowanie dokumentów nie powinno sprawić kłopotów rolnikom, którzy już uczestniczą w programie i muszą złożyć tak zwane wnioski kontynuacyjne. Takich osób jest ponad 70 tysięcy.
Waldemar Caboń wieś Motycz: z własnego przykładu wiem, że niektórzy sąsiedzi z początku tam pukali się w głowę a później ukradkiem podpatrują co my robimy i starają się robić.
Przystąpienie do programu po raz pierwszy wiąże się z przygotowaniem pięcioletniego programu rolnośrodowiskowego.
Zofia Szalczyk wiceprezes ARiMR: przed wypełnieniem wniosku dokumentacji należy zgłosić się do doradcy rolnośrodowiskowego, celem albo opracowania takiego planu albo zaopiniowania takiego planu.
Rolnicy, którzy zdecydują się na przystąpienie do programu związanego z ochroną ginących gatunków ptaków czy siedlisk przyrodniczych muszą sporządzić odpowiednią dokumentację.
Zygmunt Kaczor ARiMR: w skrajnych przypadkach potrzebnych jest dwóch ekspertów: ekspert od ornitologii celem określenia czy na naszych łąkach jest akurat tych 10 ptaków które postanowiliśmy chronić z dopłatą dla rolników i 9 wariantów siedlisk przyrodniczych.
W programie można też dostać dotacje na ochronę zasobów genetycznych roślin i zwierząt w rolnictwie. Dotyczy to na przykład starych odmian jabłoni, czy grusz.
Wystarczy mieć 12 co najmniej 15 - to letnich drzew minimum 4 gatunków lub odmian. Płatność, jaka na to przysługuje to ponad 2 tysiące złotych do hektara rocznie. Niewiele niższe są dotacje do ekologicznych sadów.
Marek Rosłaniec doradca rolnośrodowiskowy: w okresie przestawiania jest 1800 złotych do hektara natomiast później po uzyskaniu certyfikatu 1540 a tutaj kwestia uzyskania dobrego produktu metodami ekologicznymi jest dosyć problematyczna.
Problematyczna była też lista drzew, do których przysługiwały takie dotacje. Dlatego w nowym programie zmniejszono dopłaty do upraw, które nie wymagają dużego nakładu pracy.
5742724
1