Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Duży wzrost eksportu wieprzowiny z Polski

5 stycznia 2016
Jak poinformował Bank Gospodarki Żywnościowej, bieżący rok charakteryzuje się dość szybkim wzrostem eksportu większości gatunków mięsa z Polski. W ostatnim okresie szczególnie dynamicznie przyrastał wywóz wieprzowiny.
Według wstępnych danych Ministerstwa Finansów (za MRiRW) sprzedaż zagraniczna nieprzetworzonego mięsa wieprzowego zwiększyła się w pierwszych dziewięciu miesiącach o 29% (o 51 tys. t do 228,3 tys. t). W tym samym czasie import wzrósł jedynie o 7% (27 tys. t). Oznacza to, iż ujemne saldo zmniejszyło się z 206,7 tys. t notowanych w ubiegłym roku do 182,6 tys. t w obecnym.
Mniej korzystnie niż w poprzednich latach wyglądała natomiast sytuacja po stronie eksportu drobiu. Wywóz nieprzetworzonego mięsa i podrobów z drobiu w pierwszych dziewięciu miesiącach 2011 r. był jedynie o 6% wyższy niż rok wcześniej. Dla porównania w poprzednich czterech latach eksport ten przyrastał w przeciętnym tempie 18% rocznie. Warto tu odnotować zwiększenie sprzedaży zagranicznej do Hiszpanii - o 42%, Francji - o 20% - i Niderlandów - o około 14% w relacji rocznej. Tym samym udział tych trzech państw w wywozie drobiu ogółem wzrósł z 15% w 2010 r. do 19% w 2011 roku.
Wyhamowanie tempa wzrostu eksportu obserwuje się także w przypadku wołowiny. Według wstępnych danych Ministerstwa Finansów w trzech pierwszych kwartałach br. eksport mięsa wołowego chłodzonego (CN 0201) ukształtował się na poziomie 172,6 tys. t, zaś mrożonego (CN 0202) - 30,8 tys. t, co oznacza wzrost o 7% i 4% w relacji rocznej. Ze względu jednak na rekordowe ceny szybko przyrasta wartość wywozu. W analizowanym okresie zwiększyła się ona odpowiednio o 24% do 529,1 mln EUR i 25% do 93,2 mln EUR.
Jednocześnie import pozostaje niewielki - w pierwszych dziewięciu miesiącach tego roku wyniósł on jedynie 9,8 tys. ton (czyli praktycznie tyle, ile przed rokiem). Dzięki temu Polska uzyskuje bardzo dużą nadwyżkę w handlu wołowiną. Dodatnie saldo handlu nieprzetworzoną wołowiną wyniosło 593 mln EUR. Powiększając to o nadwyżkę w handlu żywym bydłem pozytywny bilans wzrośnie do 658 mln EUR tylko w pierwszych trzech kwartałach roku. Jeśli dla porównania powiemy, że dodatnie saldo całego handlu rolno-spożywczego wyniosło w tym okresie 1789 mln EUR, tj. było o 6,6% niższe niż w analogicznym okresie 2010 roku (+1 916 mln EUR), widać jak ogromne znaczenie w polskim handlu ma eksport wołowiny.
W ostatnim roku polskiemu eksportowi wołowiny bardzo pomogło otwarcie rynku tureckiego na import z krajów UE. Obecnie Turcja jest głównym odbiorcą odpowiedzialnym za 30% naszego eksportu chłodzonej wołowiny. Jednak od początku 2011 r. rząd turecki kilkakrotnie zwiększał stopniowo stawki na import wołowiny, co ograniczyło wielkość eksportu na ten rynek.



POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę