Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Duży może więcej

16 czerwca 2009
Kto zarabia na sprzedaży żywności? Zdaniem rolników przede wszystkim sieci handlowe, które narzucają nawet kilkudziesięcioprocentowe marże. Przedstawiciele hiper i supermarketów odrzucają te oskarżenia i tłumaczą skąd biorą się takie, a nie inne ceny żywności.

Sprawę rozpoczął dwa tygodnie temu minister rolnictwa, który zarzucił sieciom handlowym nieuzasadnione zawyżanie cen żywności. Jego zdaniem marże handlowe powinny być kontrolowane.

Marek Sawicki – minister rolnictwa: trudno sobie dzisiaj przechodzić obojętnie koło takiej chociażby sytuacji, gdzie na niektóre sery narzucane są marże rzędu 62 – 8 %.

Handlowcy zdecydowanie odrzucają te oskarżenia.

Barbara Wagner - Kołodziejczak - prezes zarządu Polskiej Grupy Supermarketów: marża na produktach mleczarskich wynosi od 10 do 15% w zależności od formatu, na promocjach stosuje się marże od 2 do 8%.

Marże na żywność nie powinny przekraczać 20%. Handlowcy podkreślają jednak, że z tego muszą pokryć swoje koszty i oczywiście zarobić. Ale zarobek jest minimalny.

Czesław Grzesiak – wiceprezes zarządu Tesco-Polska: 35 – 40 % to są wynagrodzenia, koło 30 % to są koszty operacyjne, amortyzacja i tak naprawdę przedsiębiorcy pozostaje niewielka kwota, podobnie jak rolnikowi. Zwykle jego zysk operuje w okolicach 1 – 2%. I tak dzisiaj wyglądają realia, tak wygląda rzeczywistość.

Zdaniem handlowców tak duża różnica między ceną sera w mleczarni, a na sklepowej półce to efekt braku dobrej dystrybucji ze strony rozproszonego przemysłu. Zysk rolników i przetwórców zabierają także pośrednicy. A pomysły kontroli marż komentują krótko.

Czesław Grzesiak – wiceprezes zarządu Tesco-Polska: narzucanie jakichkolwiek reguł, zasad już to kiedyś mieliśmy. Ja należę do tego pokolenia, które miało ceny regulowane, ceny urzędowe, myślę, że był to okres, którego producenci dobrze żyli ale towarów w sklepach nie było.

Ale przetwórcy dodają, jeszcze jedno. Obok wyśrubowanych marż, problemem są też inne opłaty jakich żądają sieci handlowe za prawo sprzedaży. Choćby słynne półkowe.


POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę