Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Duży handel mlekiem i przetworami mlecznymi

20 listopada 2014
Jak podał Bank Gospodarki Żywnościowej, W bieżącym roku wolumen międzynarodowej wymiany handlowej przetworami mleczarskimi prawdopodobnie będzie istotnie wyższy niż w 2013 roku. Według ostatnich prognoz FAO, przedstawionych w Food Outlook, osiągnie on poziom 71,9 mln ton w ekwiwalencie mleka, co oznacza wzrost o 4,6 proc. w relacji rocznej. Sprzedaż zwiększą regiony należące do czołówki światowych eksporterów - Nowa Zelandia i Unia Europejska, które razem odpowiadają za 50 proc. światowego handlu, a także Stany Zjednoczone, mające 15-procentowy udział w globalnym rynku.
Z kolei popyt na artykuły mleczne rośnie przede wszystkim w Azji, w tym głównie w Chinach, Malezji, Wietnamie i Tajlandii. Pozostałe regiony tego kontynentu też są ważnym rynkiem zbytu artykułów mlecznych, jednak w bieżącym roku poziom dokonywanych przez nie zakupów pozostał bez zmian lub wręcz obniżył się.

Podobnie w przypadku Rosji, drugiego światowego importera przetworów mleczarskich. Szacuje się, że w bieżącym roku zaimportuje on o około 10 proc. mniej artykułów mlecznych niż w 2013 roku.

Odmiennie kształtuje się sytuacja w Afryce, która w ostatnich dwóch latach była nieco "wypchnięta"' z rynku przez Chiny i Rosję. Niemniej, systematycznie obniżające się ceny przetworów mleczarskich wpłynęły na odwrócenie tych trendów. Wstępne dane za pierwsze półrocze br. wskazują na wzrost zakupów dokonywanych przez Egipt (masła o 1 proc. do 27,3 tys. t; serów o 51 proc. do 51,5 tys. t, przy obniżce importu odtłuszczonego mleka w proszku o 16 proc. do 31,1 tys. t), coraz bardziej aktywna jest Algieria.

W ujęciu produktowym dość duże zmiany zachodzą na rynku mleka w proszku. Według prognoz FAO w 2014 r. światowy eksport pełnego mleka w proszku będzie o 9,8 proc. wyższy niż rok wcześniej i wyniesie 2,7 mln t. Po stronie importu przyczynią się do tego głównie Chiny, które według szacunków zakupią na rynku globalnym 1 mln t tego produktu, tj. o 35% więcej w relacji rocznej - w trzech pierwszych kwartałach zaimportowały 0,6 mln t PMP, czyli o 56 proc. więcej r/r.

Chiny napędzały także koniunkturę w przypadku odtłuszczonego mleka w proszku (OMP). W okresie styczeń-wrzesień Państwo Środka zwiększyło import o 35 proc. w relacji rocznej do 208,5 tys. t (co daje prawie 20-procentowy udział w światowym handlu OMP). Niemniej, ze względu na silne spadki cen, istotny wzrost zakupów odnotowano również w odniesieniu do Malezji, Tajlandii i Japonii, a szacunki FAO wskazują, że wzrośnie także sprzedaż w przypadku Wietnamu. Swoją aktywność na rynku obniżyły natomiast Meksyk i Filipiny (jedni z liderów, jeżeli chodzi o import OMP). W okresie styczeń-sierpień br. Meksyk zakupił ogółem 132,2 tys. t OMP, tj. o 2 proc. mniej niż w analogicznym czasie 2013 roku, zaś Filipiny 64,1 tys. t, co oznacza spadek o 14 proc. w relacji rocznej.

W przypadku masła FAO spodziewa się jedynie 3,8-procenotwego wzrostu wymiany handlowej. Wprawdzie od wielu lat mocno zwiększają import Chiny - w samym 2014 r. (styczeń-wrzesień) o prawie 100 proc. do 69,1 tys. t, niemniej ze względu na nałożone embargo zakupy prawdopodobnie zmniejszy Rosja.


POWIĄZANE

20 listopada 2024 roku, w Warszawie odbyło się VI Posiedzenie Krajowej Rady Izb ...

Minister Polityki Agrarnej i Żywności Ukrainy Witalij Koval oraz Minister Rolnic...

Według stanu na 20 listopada od początku tego miesiąca koleją na Ukrainie przewi...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę