Jak podaje FAMMU/FAPA, według danych Komisji Europejskiej, w pierwszych trzech kwartałach br. państwa członkowskie UE wyeksportowały na rynki krajów trzecich ponad 1 mln ton żywca, mięsa, podrobów i przetworów z drobiu - o 15 proc. więcej niż w tym samym okresie 2010 r.
Pomimo osłabienia dynamiki wzrostu wywozu (22 proc. wzrost w pierwszym półroczu br., 39 proc. w pierwszym kwartale br. wobec analogicznych okresów 2010 r.), jest ona nadal wysoka.
W tym roku zmieniły się znacząco kierunki geograficzne unijnego eksportu drobiu. W ciągu pierwszych dziewięciu miesięcy 2011 r. największymi odbiorcami drobiu z UE były Hongkong, Arabia Saudyjska, Benin, Rosja i RPA. Wysyłki do Hongkongu i Arabii Saudyjskiej wzrosły o ok. 40 proc. odpowiednio do 145 tys. ton i 112 tys. ton.
Największa dynamika wzrostu eksportu miała miejsce w stosunku do RPA i Chin, które zakupiły prawie pięć razy więcej unijnego drobiu niż od stycznia do września 2010 r. Rosja natomiast o ponad połowę zredukowała import do 86 tys. ton, niższe były również wysyłki na Ukrainę, do Wietnamu i Jemenu.