Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Dużo strażników, skąpa kasa

24 lutego 2004

W nadzór nad wykorzystaniem unijnych funduszy zaangażowany ma zostać praktycznie cały aparat państwowy i samorządowy oraz środowiska pozarządowe. Fundusze, które może Polska ewentualnie pozyskać w ciągu najbliższych trzech lat, to zaledwie 7 mld euro wobec obiecywanych 12,5 mld euro.

W Ministerstwie Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej zebrał się na inauguracyjnym posiedzeniu Komitet Monitorujący Podstawy Wsparcia Wspólnoty. Organ ten powołany został przez premiera w początkach lutego br. w celu nadzoru nad wykorzystaniem środków z funduszy strukturalnych i funduszu spójności, które ma otrzymać Polska z unijnego budżetu w latach 2004-2006.

- Zespół czeka teraz seria posiedzeń związanych z uruchomieniem poszczególnych programów - poinformowała wiceminister Krystyna Gurbiel. W spotkaniu inauguracyjnym uczestniczył Lluis Riera-Figueras z Dyrekcji Generalnej ds. Polityki Regionalnej KE.

Szczegółowe zasady unijnego wsparcia finansowego zapisane są właśnie w dokumencie pod nazwą Podstawy Wsparcia Wspólnoty. Został on przygotowany przez Komisję Europejską we współpracy z polskim rządem, na podstawie zatwierdzonego przez Brukselę Narodowego Planu Rozwoju. Po stronie polskiej pracami kierował dyr. Piotr Żuber z Departamentu Koordynacji Polityki Strukturalnej w MGPiPS. Podstawy określają, o jakie środki może ubiegać się Polska z Funduszu Rozwoju Regionalnego, Funduszu Społecznego, Funduszu Orientacji i Gwarancji Rolnej, Instrumentu Wspierania Rybołówstwa, a także z Funduszu Spójności. Pieniądze te mają być wykorzystane w ramach pięciu sektorowych programów operacyjnych przewidzianych w Narodowym Planie Rozwoju oraz Zintegrowanym Programie Operacyjnym Rozwoju Regionalnego.

W skład Komitetu Monitorującego wchodzą przedstawiciele premiera, ministerstw, pełnomocnika rządu ds. równego statusu kobiet i mężczyzn, GUS, KIE, wojewodów i samorządów wojewódzkich, ogólnopolskich organizacji samorządowych, związków pracodawców i pracobiorców oraz organizacji pozarządowych i środowiska naukowego. Funkcje doradców w Komitecie pełnią przedstawiciele Komisji Europejskiej i Europejskiego Banku Inwestycyjnego.

Komitet dzieli się na podkomitety monitorujące: ds. zatrudnienia i zasobów ludzkich, ds. środowiska, ds. innowacyjności i społeczeństwa informacyjnego, ds. polityki regionalnej oraz ds. małych i średnich przedsiębiorstw.

Rząd w oficjalnych informacjach na temat środków przeznaczonych dla Polski podaje, iż chodzi o 12,8 mld. euro. Jednak - według informacji Urzędu Komitetu Integracji Europejskiej - rzeczywiste transfery do Polski, po odliczeniu naszej składki, mogą wynieść najwyżej 1,4 mld. euro w 2004 r., 2,6 mld w 2005 r. i 2,9 mld w 2006 r., czyli razem ok. 7 mld euro. Uzyskanie tej kwoty jest jednak obwarowane koniecznością zatwierdzenia projektów do realizacji oraz wyasygnowania na nie przez przyszłych beneficjentów 30-50 proc. środków własnych.


POWIĄZANE

Jesień to czas planowania i cykl wydarzeń kreujących przyszłość branży jagodowej...

Każdy zna to uczucie: nadchodzi weekend, a w głowie rodzi się pytanie, jak efekt...

Minister Polityki Agrarnej Ukrainy, Witalij Kowal stwierdził, że wznowienie hodo...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę