Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Dużo nas

30 kwietnia 2010
Rosnąca liczba ludzi na świecie oznacz, że zapotrzebowanie na żywność będzie szybko rosło. Między innymi o tych sprawach drugi dzień w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego dyskutują naukowcy, politycy i dziennikarze.

Prognozy demograficzne nie pozostawiają wątpliwości – rola sektora agrobiznesu będzie rosnąć. Do 2050 roku produkcja rolna powinna się podwoić.

Marian Zalewski, wiceminister rolnictwa: pomimo wielkiego kryzysu to właśnie Polska stoi eksportem naszych produktów rolno-spożywczych. To znaczy, że ta wieś ma coś do zaoferowania.

Ale bezpieczeństwo żywności to nie tylko kwestia wielkości produkcji, ale także jej jakości.

Alojzy Szymański, rektor SGGW: to jest bardzo istne, by żywność oferowana w naszym kraju była dobrej jakości, była żywnością zdrową i żeby postęp w tej dziedzinie był na miarę naszego kraju.

Od zeszłego roku w Polsce obowiązują nowe przepisy, które administracji rządowej dają nowe możliwości walki z nieuczciwymi przedsiębiorcami. Kary mogą sięgnąć nawet 10% rocznych przychodów, ale to nie jedyne konsekwencje.

Prof. Stanisław Kowalczyk, główny inspektor Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych: w części przypadków znaleźliśmy zafałszowania tych produktów, a w związku z tym przepisy ustawy pozwalają nam już ujawnić nazwę takich zakładów, które fałszują żywność.

Ubiegły rok udało się zamknąć dodatnim bilansem w wymianie handlowej produktami rolno-spożywczymi na poziomie ponad 2 miliardów euro. Ten stan utrzymuje się od dziesięciu lat, nawet mimo ostatniego kryzysu gospodarczego.


POWIĄZANE

20 listopada 2024 roku, w Warszawie odbyło się VI Posiedzenie Krajowej Rady Izb ...

Minister Polityki Agrarnej i Żywności Ukrainy Witalij Koval oraz Minister Rolnic...

Według stanu na 20 listopada od początku tego miesiąca koleją na Ukrainie przewi...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę