Poniżej prezentujemy wystąpienie posła Czesława Siekierskiego( PSL) na sesji plenarnej w Strasburgu w sprawie produkcji mleka na obszarach górskich oraz obszarach o niekorzystnych warunkach gospodarowania
Europejski sektor mleczarski czekają duże wyzwania po wygaśnięciu kwot w 2015 r. Owa istotna zmiana prawdopodobnie może spowodować zakłócenia w sektorze mleczarskim a w szczególności w mniejszych gospodarstwach i na obszarach o niekorzystnym położeniu i w regionach najbardziej oddalonych. Dla tych regionów produkcja mleka jest często jedynym źródłem dochodów, a społeczność lokalna w dużej mierze jest uzależniona od sektora mleczarskiego.
Niezbędne jest podjęcie dalszych działań na szczeblu europejskim, aby zapewnić temu sektorowi bezpieczną przyszłość oraz uniknąć odchodzenia ludności z obszarów wiejskich, a także negatywnych skutków gospodarczych i środowiskowych. Produkcja mleka ,wiąże się z wysokimi kosztami w przypadku małych gospodarstw, przez co należy wspierać stowarzyszenia producentów mleka, aby umożliwić małym gospodarstwom na tych obszarach odpowiedni dostęp do rynku i osiąganie odpowiednich dochodówSprawozdawca uważa, że tzw. pakiet mleczny, którego celem jest wzmocnienie pozycji negocjacyjnej producentów, to jedynie pierwszy krok, który jednak nie wystarczy, aby zapewnić przyszłość producentom mleka na obszarach o najmniej korzystnym położeniu.
Ogromne znaczenie ma ponadto dalsze monitorowanie skutków zniesienia kwot, zwłaszcza na obszarach o niekorzystnym położeniu i w regionach najbardziej oddalonych.
W pełni popieram zawarte w raporcie oceny i propozycje, dlatego głosowałem za przyjęciem raportu.