Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Dura lex, sed lex

5 stycznia 2016
Łatwiej jest wyprodukować dobry jakościowo oraz bezpieczny produkt niż go potem zgodnie z przepisami opatrzyć etykietą to opinia przedsiębiorców z branży spożywczej. Prawo, głównie z powodu unijnych dyrektyw, jest skomplikowane. Ale jak to prawo trzeba go przestrzegać

Informacje dotyczące składników zużytych do wyprodukowania tego opakowania chipsów są obowiązkowe, ale już ta tabelka o wartości odżywczej jest dobrowolna. Przepisów na temat tego jak opisywać żywność jest bardzo dużo i są skomplikowane.

Dorota Krzyżanowska – Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych - "Na pewno jest tego dużo, ale to prawo, którego trzeba przestrzegać."

Błędów jest tak dużo, jak dużo jest przepisów na temat etykietowania żywności. Pierwszy przykład z brzegu. Producenci jogurtów naturalnych bardzo często na opakowaniach umieszczają krótką i prawdziwą informację: „bez cukru”. Nie mogą tego robić, bo każdy jogurt naturalny z definicji nie zawiera cukru.

Dorota Krzyżanowska – Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych - "Producent podaje informację prawdziwą, ale umieszczając te informację na etykiecie wskazuje na to, że jego produkt jest specjalny posiadał jakieś specjalne właściwości podczas, gdy wszystkie inne produkty takie właściwości posiadają."

Gąszcz przepisów powoduje, że ponad 1/3 produktów spożywczych w sklepach jest błędnie oznakowana.

Maciej Duda – PKM Duda - "Największy problem jest w tym, że te przepisy są nie jasne jest to bardzo zawiłe jak wiele a każde uproszczenie przepisów dla przedsiębiorcy, przetwórcy byłoby wskazane."

Ale uproszczenie przepisów na pewno nie będzie takie proste. Po pierwsze dlatego, że wynikają one z unijnych dyrektyw, po drugie są efektem nacisków konsumentów, którzy po prostu chcą wiedzieć co jedzą. Przemysł spożywczy zdaje sobie z tego sprawą i nie neguje potrzeby informowania klientów o produkcie. Ale wytyka absurdy. Na przykład teraz przygotowywane są przepisy dotyczące minimalnej wielkości czcionki na produkcie żywnościowym. Pytanie co zrobić, gdy taki produkt jest zwyczajnie mały.

Andrzej Ganter – Polska Federacja Producentów Żywności - "Z jednej strony mamy wielką ilość informacji którą musimy umieścić z drugiej strony mamy nagle pewną minimalna czcionkę, którą możemy zastosować żeby konsument widział."

Za nieprzestrzeganie przepisów dotyczących znakowania żywności grożą kary od kilkuset złotowych do 10% obrotów firmy.




POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę